Evropskou měnu podpořily zprávy, že představitelé zemí eurozóny se dohodli na pomoci pro Řecko.

Kolem 18:00 SEČ euro vůči dolaru stouplo o 1,08 procenta na 1,3797 USD. K jenu pak posílilo o 1,39 procenta na 123,59 JPY. Dolar vůči jenu stoupl o 0,32 procenta na 89,58 JPY.

Řecké odbory nechtějí šetřit: Stávka odřízne letecká spojení se zbytkem světa - čtěte ZDE

Frontální útok na euro. Spekulanti vsadili miliardy na jeho oslabení - čtěte ZDE

Agentura Reuters v úterý s dovoláním na zdroje uvedla, že země eurozóny se již v principu rozhodly Řecku pomoci. List Financial Times Deutschland pak uvedl, že německá vláda organizuje evropskou finanční pomoc předluženému Řecku a uvažuje o bilaterálních i společných opatřeních Evropské unie.

Euro od konce listopadu, kdy se vyšplhalo vůči dolaru na 15měsíční maximum 1,5145 USD, již oslabilo o téměř devět procent. Způsobily to právě obavy o finanční zdraví Řecka, ale i dalších zemí eurozóny, jako Portugalska a Španělska, napsala agentura Reuters.

MMF nabídl pomoc Řecku, věří ale, že nebude potřeba - čtěte ZDE

Řecko se na konci loňského roku dostalo pod silný tlak finančních trhů, když se ukázalo, že jeho rozpočtový deficit je výrazně vyšší, než Atény do té doby udávaly. Nová řecká vláda teď sestavuje plán razantních rozpočtových úspor s pomocí důchodové reformy, daňových změn a snížení mezd ve veřejném sektoru.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru