Ještě v minulých letech rostly platy raketovým tempem. Loňský rok však do některých profesí přinesl propad. Podle průzkumu společnosti Profesia se loni u jedné čtvrtiny sledovaných profesí průměrné platy dokonce propadly.

Nejvíce pocítili krizi na svých výplatnicích ředitelé poboček bank, prodejci letenek či personální konzultanti. Jim loni průměrné platy spadly i o více než pět procent. Pohoršili si však také řidiči kamionů – zatímco v roce 2008 činil jejich průměrný plat 20 543 korun, loni už to bylo pouze 19 647 korun.

Krize se dotkla i dosud raketově rostoucího IT-sektoru. Ještě před rokem platili IT-specialisté za platové dravce a částky na jejich výplatních páskách i mzdy, které jim firmy nabízely, měsíc co měsíc skokově rostly. S tím je konec. A dnes patří IT-manažeři mezi deset pracovních pozic nejvíce postižených krizí. Průměrné platy zde klesly ze 49 tisíc na necelých 47 tisíc korun.

Barmani dostali přidáno

I v době, kdy v celé ekonomice průměrné mzdy rostly reálně jen o 2,4 procenta, se však našly profese, kde se přidávalo až o 15 procent. Podle průzkumu společnosti Merces, mezi více než 95 tisíci lidmi se k jednoznačným vítězům krize řadí pozice provozních manažerů, ale i klempířů, techniků, barmanů či sanitářů.

"Jsou profese, kde loni platy rostly. Není to však kvůli ekonomické krizi, avšak hlavně proto, že tu existuje nedostatek kvalifikovaných lidí. Téměř vymizelo učňovské školství a lidí, co mají papír na řemeslo, je málo," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Podrobná tabulka s přehledem profesí a mezd v roce 2008 a 2009 - ZDE

ctete-v-sredu-530.gif

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru