Vedení největší světové automobilky Toyota Motors oznámilo, že kvůli problémům s brzdami svolá na celém světě do servisu skoro půl milionu svých hybridních vozů včetně vlajkového modelu Prius. Pro automobilku je to další velká nepříjemnost. Již koncem ledna totiž oznámila, že kvůli problémům s plynovým pedálem svolá zhruba osm milionů.

"Rozhodli jsme se tato auta svolat, protože bezpečnost zákazníků je naší hlavní prioritou," řekl prezident automobilky Akio Toyoda. Hybridní vozy využívají kombinace klasických pohonných hmot a elektrických článků. Firma uvedla, že jich svolá asi 437 000.

Toyota problém tajila?

O tom, že Prius špatně brzdí při jízdě na hrbolatých nebo namrzlých silnicích, se začalo naplno mluvit minulý týden, kdy americký Národní úřad pro bezpečnost v silniční dopravě oznámil, že na defektní brzdy Priusu obdržel již 124 stížností, které hodlá důkladně prošetřit. Devatenáct havárií způsobených vadným brzdovým softwarem přitom podle americké vlády skončilo dokonce smrtelnými úrazy.

Nutnost oprav prominentního modelu Prius, o který se opírá veškerá budoucí strategie firmy, může pro Toyotu znamenat podle Reuters vážné problémy. "Mohl by to být polibek smrti,“ domnívá se Dennis Virag, prezident konzultační firmy Automotive Consulting. Podle něj Toyota tušila problémy u priusu již delší dobu, ale snažila se je vyřešit potichu, aby nešokovala zákazníky.

V Česku jen 85 vozů

V Česku se svolávací akce dotkne 85 vozů. V rámci servisního zásahu bude vyměněn řídicí program systému ABS v elektronické řídicí jednotce vozidla. Po výměně softwaru se zlepší odezva brzdové soustavy a celková citlivost soustavy při prokluzu některého z kol.
„Zákazníci budou v příštích týdnech osloveni dopisem s informacemi o svolávací akci a žádostí, aby se obrátili na autorizované servisy vozů Toyota ohledně této úpravy v nejbližším termínu, který jim bude vyhovovat,“ uvedl mluvčí českého zastoupení Tomáš Vaněk.
V Japonsku se opatření bude týkat 223 000 vozů, v Severní Americe 155 000 vozů a v Evropě 53 000 vozů.

Toyota si připravila i podrobný návod, jak nakládat s porouchaným plynovým pedálem. Samozřejmě se musíte co nejrychleji dopravit do servisu, ale žena na videu ještě vysvětlí, jak se na dané místo dopravit bez újmy. V případě, že se vám zasekává plynový pedál, je potřeba nejdříve oběma nohama stlačit brzdový pedál a přeřadit převodovku na neutrál. Po této akci zmáčknete tlačítko STOP/START na tři vteřiny nebo otočíte klíčem doleva, ne však do zcela levé polohy, aby se nezamkl volant. V tom okamžiku ovšem sice nepřestanou fungovat brzdy, ale vypne se jejich posilovač. Poté opět sešlápneme oběma nohama brzdící pedál a přeřadíme na automatické převodovce na D.

Podívejte se na celé video

 

Nejnovější verzi přehrávače Flash Player stahujte zde

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru