Světové ceny ropy zastavily prudký propad z konce minulého týdne, který je srazil až pod 70 dolarů za barel. Americká ropa se dočasně vrátila nad 72 dolarů. K růstu ropě dopomáhal slabší kurz dolaru, sněhové bouře na východě USA a problémy s Íránem.

Cena americké lehké ropy WTI byla před 20. hodinou SEČ kolem 71,40 dolaru za barel a proti pátku získávala asi 20 centů. Po pátečním propadu až na téměř dvouměsíční minimum 69,50 dolaru se WTI během dneška dostala až na 72,39 USD.

"Trh se trochu zotavuje, což se ale po pátečním mimořádně prudkém poklesu dalo očekávat," poznamenal makléř investiční společnosti Bache Commodities Christopher Bellew. Ropa v pátek ztratila 2,7 procenta, protože údaje z amerického trhu práce obnovily obavy ze slabého ekonomického oživení a poptávky po energii.

Ropu oživil vývoj počasí v USA. Východ země zasáhla nejhorší sněhová bouře za řadu desetiletí a meteorologové varují před další silnou vánicí. Severovýchod Spojených států je největší světovou oblastí spotřeby topného oleje.

Írán dnes oficiálně informoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) o svém záměru začít obohacovat uran na 20 procent místo dosavadních 3,5 procenta. Francie a USA v reakci na to vyzvaly k novým a důrazným mezinárodním sankcím vůči Teheránu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru