Výrobci a prodejci software v České republice varují, že přitvrdí proti těm, kdo používají jejich programy nelegálně. A to přesto, že tažení proti softwarovému pirátství v Česku je podle protipirátské organizace BSA (Business software alliance), která sdružuje největší výrobce software, úspěšné a počet nelegálního software v Česku postupně pomalu klesá. 

„Ztráty tuzemského softwarového odvětví nicméně stále rostou a představují zhruba 3,3 miliardy korun ročně,“ říká mluvčí asociace Jan Hlaváč. Nyní je v Česku používáno podle odhadů asociace 38 procent počítačových programů nelegálně. V celé Evropě je to pak 35 procent.

Odškodné čtvrt milionu

Členové BSA podle Hlaváče už tolik nebudou přistupovat na kompromisní dohody s uživateli pirátského software, ale budou maximálně uplatňovat své nároky. Zákon jim totiž umožňuje požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného software. „A pokud je budou chtít používat dál, musí si je samozřejmě navíc koupit,“ upozorňuje Hlaváč.

Průměrná výše kompenzace poškozeným výrobcům software od přistižených firem se loni vyšplhala na 240 tisíc korun. „Letos pravděpodobně vzroste,“ řekl Hlaváč. Kolik firem loni takto zaplatilo, nechce asociace z taktických důvodů říci, ale podle Hlaváče řešila více než čtyři sta případů. „Řada výrobců ale postupuje samostatně či nejsou ani našimi členy,“ podotýká.

Všude je krize

Současná ekonomická krize se přitom podle Hlaváče promítá i do boje proti softwarovému pirátství. V některých oborech je totiž software klíčovým výrobním prostředkem – a například konstruktéři, architekti či grafici používají programy v hodnotě až stovek tisíc korun.

Firmy si proto hlídají, zda jejich konkurent není levnější právě kvůli nelegálnímu software. A pokud ano, tak jej „udají“ na speciální linku BSA. Asociace totiž nyní dostává nejvíce podnětů právě od technicky zaměřených společností. „Některé obory jsou tak úzké a lidé mezi těmi firmami migrují, tak se to roznese,“ vysvětluje Hlaváč.

 

Asociace loni na protipirátskou linku obdržela zhruba dva tisíce oznámení, které postupně prověřuje.

Firmy bojující se softwarovým pirátstvím přitom používají i doslova detektivní metody. „Třeba sledují, že některá firma nabírá pět zaměstnanců na práci, kde je nutný určitý program. Přitom ta firma má oficiálně koupenou jen jednu licenci,“ dodává Hlaváč.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru