Necelá pětina Čechů, přesně 19 procent, považuje materiální podmínky své domácnosti za špatné, z toho čtyři procenta za velmi špatné. Naopak za dobré je označilo 33 procent lidí, za velmi dobré čtyři procenta. Celkem 44 procent lidí nepovažuje materiální podmínky své domácnosti za dobré, ani za špatné. Vyplývá to z letošního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podle CVVM současná ekonomická krize prozatím na domácnosti plošně příliš nedolehla. "Nůžky, které se vytvořily mezi pozitivním a negativním hodnocením na přelomu tisíciletí, zůstávají stále rozevřené," uvedlo CVVM.

Z průzkum vyplývá, že hodnocení materiálních životních podmínek významně závisí na subjektivním hodnocení životní úrovně. Lépe je hodnotí absolventi vysokých škol nebo středních škol s maturitou, podnikatelé a živnostníci, vysoce kvalifikovaní odborní a vedoucí pracovníci, studenti a stoupenci ODS. Naopak hůře je vidí lidé nad 60 let, respondenti se základním nebo středním nematuritním vzděláním, důchodci, nezaměstnaní, lidé pracující v dělnických profesích a voliči KSČM či ČSSD, případně nevoliči.

Očekávání zlepšení v roce 2010

V roce 2010 zlepšení materiálních životních podmínek své domácnosti očekává 12 procent Čechů. Naopak zhoršení předpokládá 34 procent dotázaných. Téměř polovina respondentů se domnívá, že se materiální podmínky jejich domácnosti v letošním roce nezmění.

Průzkum ukázal, že nepříznivá očekávání dalšího vývoje materiálních životních podmínek domácnosti zřetelně převažují nad příznivými. Podle CVVM to lze chápat jako projev pesimismu vyvolaného současnou ekonomickou krizí. Zároveň jsou ale stávající očekávání o něco lepší, než byla počátkem roku 2009. To může být podle autorů výzkumu důsledkem právě toho, že krizi tuzemské domácnosti nijak citelně nepocítily a že v médiích se objevují zmínky o konci recese.

Průzkumu se zúčastnilo 1074 lidí starších 18 let.