Vysoké účty za elektřinu jsou daní za moderní způsob života. Bez omezování vlastního pohodlí je snižování spotřeby těžké a často kontraproduktivní.

Největší podíl na spotřebě elektrické energie v domácnostech mají staré chladničky, ročně odebírají elektřinu za několik tisíc korun. Opravdu velká spotřeba staví chladničku na první místo možných úspor, ale pouze v případě, že nové zařízení nabídne výrazně nižší spotřebu a ideálně také větší komfort pro uživatele, třeba v podobě digitálního termostatu.

Taková lednička však přijde podle velikosti minimálně na deset tisíc korun. Při poklesu spotřeby z dvou tisíc kilowatthodin ročně na polovinu se taková investice vrátí přibližně po deseti letech.

Počítat návratnost u dalších běžných spotřebičů nemá valný smysl. Například obhajoba nákupu nové televize tím, že LCD je úspornější než klasická baňatá obrazovka, rychle narazí - starší televizory s nejběžnější úhlopříčkou 72 cm si ze sítě vezmou přibližně stejné množství energie jako LCD obrazovky s úhlopříčkou 81 cm. Jediným způsobem, jak opravdu snížit spotřebu, je používat televizi méně nebo koupě zařízení s menší obrazovkou.

Na světle nešetřit

Dalším oblíbeným způsobem, jak ušetřit, je nahrazování klasických Edisonových žárovek takzvanými úsporkami. Snížení spotřeby elektrického proudu je v tomto případě nezpochybnitelné. Stowattová žárovka ročně spotřebuje při dvouhodinovém provozu denně elektřinu za 360 korun, úsporná zářivka se srovnatelnou svítivostí přibližně čtvrtinu této částky, takže se zaplatí už za pár měsíců, pokud nedojde k jejímu poškození.

Důležité ale je vybírat dražší varianty úsporek s větší svítivostí, výrobci udávané rovnítko mezi 100W žárovkou a 18W úsporkou neplatí. A pro kvalitní osvětlení obytných místností s plochou kolem dvaceti metrů je potřeba mnohem více světla, než kolik dává jedna obyčejná žárovka. Výkonnější zářivky jsou samozřejmě ještě dražší. Například 60W kruhová úsporka Philips, která má nahradit tři stowattové žárovky, stojí přibližně 400 korun.

Wattmetry a vypínače

Rezervy v možnosti úspor v domácnosti snadno odhalí měřicí přístroje, které se zapojují mezi zásuvku a přístroje, jejichž spotřebu chceme měřit. Takzvané wattmetry je možné koupit za několik set korun nebo je možné si takový přístroj půjčit v různých poradenských centrech.

Největší překvapení často skrývají přístroje, které po vypnutí zůstávají v pohotovostním režimu nebo třeba mikrovlnné trouby, u kterých svítí digitální hodiny. Například stolní počítač s monitorem může i po vypnutí hlásit spotřebu 10 W. Řešení je přitom snadné - investovat do prodlužovacích zásuvek s vypínačem a po vypnutí zařízení odpojit od proudu.