Jde o nejdelší "červené" období za posledního půl roku. Evropské akciové trhy padají čtyři týdny v řadě. To se děje v době, kdy se stále větší pozornost soustřeďuje na problémy Řecka, Španělska a Portugalska, členů eurozóny, kteří jen s potížemi zvládají své deficity.

Index evropských akcií Dow Jones Stoxx 600 se minulý týden propadl o dalších 3,9 procenta až na 237,46 bodů, nejnižší úroveň za posledního čtvrt roku. Akcie ve Španělsku a Portugalsku zažily dokonce největší pád od listopadu 2008.

"Evropské trhy zasáhla kontaminace státním dluhem, která pochází z Řecka a dostala se již i do Portugalska a Španělska," řekl agentuře Bloomberg Neil Dwane, který jako investiční ředitel divize Allianz Global Investors dohlíží na přibližně 80 miliard dolarů. "Rizika jsou nyní velká, vlády bez věrohodného ekonomického plánování budou trestány dražší dluhovou službou, která může problémy těchto zemí ještě zhoršit," dodal.

Problémy nejen v bankovnictví

Špatné zprávy z ekonomiky postihují například irskou Allied Irish Banks či španělskou Banco de Valencia. Potíže se ale netýkají jen bankovního sektoru, například i společnost Electrolux svými výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku investory zklamala a na trzích její akcie ztratily 13 procent.

Negativní roli ale hrají i vnější vlivy. Americký prezident Barack Obama přišel s plánem, jak zabránit bankám podstupovat příliš vysoká rizika, a zároveň Čína začala krotit růst své ekonomiky. Podle analytiků se tak oživení ekonomiky zpomaluje, což má za následek i pokles cen akcií těžařských společností.

Ve světle špatných zpráv nabývá na síle diskuse o vyloučení některých zemí z eurozóny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru