Zahraniční obchod České republiky dosáhla v prosinci loňského roku přebytku 2,8 miliardy korun, což představuje meziroční zlepšení o 11,9 miliardy korun. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Listopadový zahraniční obchod skončil s přebytkem 14,5 miliardy korun, což byl meziročně o 15,6 miliardy korun lepší výsledek.

Podle předběžných údajů se v prosinci meziročně v běžných cenách vývoz zvýšil o 4,8 procenta a dovoz klesl o 2,6 procenta. V roce 2009 se ve srovnání s předchozím rokem snížil vývoz o 14,1 procenta a dovoz o 18,1 procenta. 

Meziměsíčně po sezónním očištění se vývoz snížil o 0,9 procenta a dovoz o 0,2 procenta. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 0,3 procenta a dovozu o 0,4 procenta.

Posílení koruny ve vztahu k americkému dolaru vedlo k růstu vývozu a dovozu v dolarovém vyjádření o 14,4 procenta a o 6,3 procenta. Nevýznamné posílení CZK vůči EUR znamenalo v eurovém vyjádření vzestup vývozu o 4,9 procenta a pokles dovozu o 2,5 procenta. Prosinec 2009 měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc roku 2008.

Pozitivní vliv na celkovou bilanci mělo především zmenšení schodku obchodu s minerálními palivy o čtyři miliardy korun. Stroje a dopravní prostředky zaznamenaly růst přebytku o 2,6 miliardy korun a přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s polotovary a materiály o 2,8 miliardy korun.

Mírné zhoršení výsledků bylo patrné u nápojů a tabáku, chemických výrobků a potravin a živých zvířat.

"Celoroční bilance zaznamenala nejvyšší kladný výsledek v historii země, což vzhledem k prudkému poklesu české ekonomiky vyznívá možná trochu paradoxně. Tento rozpor má však několik vysvětlení. Na straně vývozu pomohlo šrotovné v Německu, meziročně slabší koruna proti euru a v druhé polovině roku oživení poptávky v zahraničí. Dovozy na druhé straně tlumila slabá domácí poptávka a znatelný pokles cen ropy a plynu," uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Přebytek zahraničního obchodu s EU

Obchodní bilance se státy Evropské unie vykázala přebytek 33 miliard korun , se státy mimo EU bylo saldo pasivní 30,2 miliardy korun. Aktivum vzrostlo v obchodě s Francií o 2,8 miliardy korun, Spojeným královstvím o jednu miliardu korun a Německem o 0,5 miliardy korun.

Deficit v obchodě s Ruskem klesl o 2,6 miliardy korun a v obchodě s Čínou zůstal na úrovni prosince 2008. Naopak se zhoršila bilance obchodu s Polskem o 1,5 miliardy korun a kladné saldo se snížilo o 0,8 miliardy korun v obchodě s Nizozemskem.

 "V letošním roce čekáme jen o něco málo nižší celoroční přebytek než loni. Zatímco exportní poptávka se bude nadále zrychlovat, domácí poptávka zřejmě zůstane ještě po větší část roku v útlumu. Růst dovozu tak potáhnou především vyšší ceny surovin. Citelnější oživení domácí poptávky a s tím související výraznější pokles přebytku obchodní bilance předpokládáme až v příštím roce," dodal Rožumberský.

Historický přebytek

Anylytici se již po říjnových výsledcích shodli, že zahraniční obchod v roce 2009 vykáže historicky rekordní přebytek. Ke konci listopadu činil přebytek 150,4 miliardy korun.

"Ani případný prosincový schodek prvenství loňské obchodní bilance neohrozí. Loňský přebytek bude více než dvojnásobný než v roce 2008. Za překvapivě skvělý výsledek zahraničního obchodu ČR v době hluboké recese vděčíme poklesu cen dovozu (především ropy), obecně nízké domácí poptávce a šrotovnému v okolních zemích. Přebytek obchodní bilance se tak může vyšplhat až ke 4 % HDP," uzavřela Horská. Podle ní bude kladný výsledek i v roce 2010, ale rekord zřejmě nepadne.