Sněmovna odmítla senátní návrh na snížení daně z piva o 50 haléřů na půllitr. Sazba daně tak zůstane na vyšší úrovni, kde je od 1. ledna letošního roku. Novelu zákona o spotřební dani, do které chtěli senátoři snížení daně vtělit, poslanci prosadili ve sněmovním znění a odeslali ji prezidentovi.

Zejména malé pivovary tvrdí, že vyšší daň je pro ně kvůli dlouhodobým smlouvám s odběrateli likvidační.

Senátní verzi podpořilo jen osm poslanců. Proti se až na výjimky postavili i občanští demokraté, jejichž senátoři snižování daně prosazovali. ODS se rozhodla nepodporovat žádný zákon, který by zvyšoval schodek státního rozpočtu. Kritici senátní verze hovořili o zhruba miliardovém výpadku daňových příjmů rozpočtu.

Vládní novela se původně sazeb daně netýkala. Jejím cílem je v duchu evropských směrnic vytvořit právní rámec pro unijní elektronický systém, který má kontrolovat dopravu výrobků podléhajících spotřební dani.

Systém sledování vznikl hlavně kvůli boji s daňovými podvody u spotřební daně. Spolu s tím budou nahrazeny současné papírové průvodní doklady elektronickými.

Přijde soumrak malých pivovarů?

Proti zvýšení daně pro příští rok, kterou přinesl vládní protikrizový balíček, protestovali představitelé malých pivovarů. Pro řadu z nich by to prý mohlo být likvidační. Podle předsedy jejich svazu Jiřího Fuska většina menších pivovarů nebude moci cenu piva zvýšit, protože mají dlouhodobé smlouvy s obchodními řetězci.

Podle propočtů Českého svazu pivovarů a sladoven se spotřební daň u hektolitru desetistupňového piva od ledna zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další tlak na zdražování piva prý přinese plošné zvýšení DPH o procento.

Například pivovar, který ročně vyrobí 100 000 hektolitrů piva, bude muset státu za rok podle svazu zaplatit o deset milionů korun více na daních.