Prodej osobních vozů v Číně v lednu v meziročním srovnání vyskočil o 84 procent na 1,22 milionu a proti prosinci se zvýšil o pět procent. Oznámilo to v pátek Čínské sdružení pro osobní vozy (CPCA). Zákazníci na největším automobilovém trhu světa využili k nákupům před čínskými novoročními svátky daňových úlev a dalších pobídek.

Oficiální údaje Čínského sdružení automobilových výrobců (CAAM) o prodeji všech motorových vozidel vyjdou příští týden. Celkový prodej automobilů na čínských trzích loni vzrostl o 45 procent na 13,6 milionu a Čína se tím v prodeji vozů dostala před dosud vedoucí Spojené státy. Většina analytiků letos čeká v Číně zpomalení růstu prodeje na zhruba deset procent.

Vysoký lednový meziroční nárůst zčásti odráží relativně nízkou základnu. Čínská ekonomika počátkem loňského roku zpomalila růst a prodej vozů i jejich výroba dočasně klesaly.

V lednu se v Číně vyrobilo 1,24 milionu osobních vozů, což bylo plných 172 procent nad slabou úrovní loňského ledna a 5,4 procenta nad prosincovou produkcí. Nízké zásoby a dlouhé seznamy nerealizovaných objednávek přiměly některé automobilky přijít s plány na výstavbu nových závodů, tož však vyvolává obavy z nadvýroby a zahlcení trhu v případě, že prudký růst prodeje v budoucnu zpomalí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru