Blogy

Česko bojuje s narůstajícími deficity státního rozpočtu. Ačkoli odborníci radí urychleně přistoupit k reformám a změnám zejména v oblasti mandatorních výdajů, politici k tomu stále nenacházejí odvahu. Hrozí Česku osud ještě více zadluženého Řecka, které je nyní pod drobnohledem EU, která bude hlídat jeho kroky na snížení obřích deficitů.

Svět se pak pomalu vzpamatovává z ekonomické krize, která byla nejhorší od 30. let minulého století. Někteří ekonomové však varují před možnou druhou vlnou krize.

Měli bychom tato varování brát vážně? Stane se ekonomickým lídrem v pokrizovém období Čína? Co si myslí o americkém i evropském trestání bankéřů za způsobení krize? A jak vidí další ekonomický vývoj i s ohledem na blížící se parlamentní volby? Mělo by se Česko snažit rychleji nalézt cestu k zavedení eura?

Na tyto i další otázky odpovídal ekonomický novinář Jan Macháček.

Ekonomický novinář Jan Macháček je nejnověji držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2009. Dříve působil v disentu, podepsal Chartu 77, v letech 1983 až 1986 hrál v undergroundové kapele The Plastic People of the Universe. Od roku 1985 do dneška je kytaristou legendární rockové skupiny Garáž.

Po listopadu 1989 se stal redaktorem nově vzniklého týdeníku Respekt, v současné době také píše ekonomické zprávy a blogy pro servery iHNed.cz a Respekt.cz a patří k okruhu komentátorů Hospodářských novin.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Radek
Dobrý den, kde jsou podle Vás kořeny toho že lidé stále volí ČSSD která je láká tím že otevřeně lže (pardon - nezasazuje své sliby do odpovídajícího rámce)?
No já myslím, že teprve ve volbách uvidíme, jak budou lidé volit. Obecně platí, že v krizi lidé více tendují k levici a stejně tak je běžné střídání garnitur, pravici často střídá levice. Já bych se tolik neznepokojoval tím, že někdo něco slibuje (to je leckde na světě bohužel běžné) jako tím, že ty sliby bude plnit. To je ten neblahý scénář, kterému říkáme ma´darský.
Macháček
Radek
Ještě jeden dotaz. Měl byste radši za svého ministra financí Janotu nebo Sobotku? Proč?
Já nemám žádné takové priority. Já bych rád na tomto postu viděl opravdovou osobnost ze světa finančnictví nebo akademické ekonomie, jako je to běžné třeba ve Spojených státech. Janota je na tom úřadu čtyřicet let. To je sice hezké, ale chybí mu jiná zkušenost a odstup. Myslím, že české ministerstvo financí je příliš mocné, moc velké a má toho moc na starosti, je to taková vláda ve vládě a zasloužilo by si tedy rozdělení minimálně na státní pokladnu a ten zbytek, možná na tři části. Dal bych přednost Pavlovi Mertlíkovi nebo z druhé strany spektra Miroslavu Zámečníkovi.
Macháček
Tom Liberec
Jako invalida na vozíku 44 let SŠ/ ekon. s plně invalidní manželkou se nedívám do budoucnosti zrovna s optimizmem. Navíc vidím, že stát je absolutně neefektivní a nestíhá a mnoho osob a firem si ze státních peněz a zakázek dělá trhací kalendář. Nemyslíte, že před reformami by stát měl nejprve zeefektivnit své fungování a vyřešit alespoň nejkřiklavější případy ? Pokud bude nějaký jiný např soukromě fondový pilíř důchodů nemáte obavy s tunelování, či zbankrotování důchodových fondů? Viz situace v USA a UK za krize? Politici problémy jen deklarují a řešení nikde. Vidíte sliby a jednání ČSSD a KSČM ve sněmovně jako vítěznou strategii do voleb z ohledem na skladbu voličů ? Hrozí nám opravdu Řecký scénář po případném vítězství levice ve volbách ? Je udržitelná monetární unie bez unie fiskální ? Je podle vás nějaký politik hoden naší důvěry třeba pro své politicko ekonomické názory ? Blahopřeji vám k ceně a děkuji za vaše články jak na blogu tak v Respektu. Tomáš Pilař
To je celá smršť komplexních otázek. Ano - stát by měl zefektivnit své fungování a zprůhlednit systém zakázek. Měl to udělat už dávno. Světová banka nyní chválí Maďary za to, že tahají starší lidi z fondového pilíře do státního. Pokud se svět nezměnil a bude i nadále platit, že investice do akcií jsou dlouhodobě výnosnější než investice do státních dluhopisů, má fondový pilíř svůj smysl. Řecký scénář nám nehrozí, jakmile ale začneme slušně růst, musíme konečně začít vytvářet rozpočtové přebytky. Monetární unie není dlouhodobě udržitelná bez fiskálního federalismu.
Macháček
Lenka
Co by se stalo, kdyby náš stát opravdu zbankrotoval? Dotklo by se to i vkladů a úspor občanů? Dotklo by se to nějak úvěrů, které lidé mají?
Žádný státní bankrot vůbec nehrozí. Kdyby opravdu hrozilo, že stát neuplatní na trhu své dluhopisy, musel by přijít na řadu rozprodej aktiv: jsou tu pořád České Lesy, je tu Čepro, Mero a firma ČEZ velká jako státní rozpočet. Pravdou ale je, že v historii jsou státní bankroty (jako třeba opakovaný bankrot Rakouska-Uherska) spojené s krachy bank.
Macháček
Fafa
Českou republiku, ovládá nehorázná korupce. Stačí se na vše podívat selským rozumem... Při levnější pracovní síle i ceně pozemků, máme řádově dražší silnice i dálnice, než je obvyklé ve státech vyspělé Evropy. Manažeři státní firem mají milionové odměny. Úředníci na magistrátech hl. m. se naprosto netají vlastnictvím několika jachet či luxusních vozů. Rozhodčí soudy jsou schopné odsoudit člověka, bez toho, aby se ke kauze mohl vyjádřit - Což snad není možné ani ve státech rovníkové Afriky. Kdy myslíte, že češi přestanou být splachovací a nakoupou politiky napříč politickým spektrem do řiti?? Apropos s Garáží Vám to pořád šlape.
Také nevím. Donedávna jsem věřil na jakýsi dvacetiletý cyklus v české politice, ale teď jsme to už trochu přetáhli.
Macháček
zdeněk
Dobrý den ,zajímal by mě Váš upřímný názor na to kde bude Česko za 10let.Bankrot?
Standa
Mohu se mílit, ale předpokládám, že jako chartista a bojovník proti komunismu,zastáváte liberální názory a hodnoty volného trhu. Jako dobře informovaný ekonomický novinář jistě víte o dlouhodobých, masivních manipulacích komoditních a akciových trhů. Například na komoditních trzích je velkými bankovními domy cíleně stlačována cena zlata a stříbra hluboko pod tržní hodnoty,prostřednictvím krátkých prodejů futures kontraktů a jiných derivátů, cílem je udržení důvěry v papírové peníze. US akciové trhy jsou naopak manipulovány směrem nahoru,jedním z důvodů je zřejmě udržení důvěry v US ekonomiku. Tyto mnou zmíněné praktiky a mnoho dalších o kterých se tu nebudu rozepisovat, nemají s kapitalismem volného trhu naprosto nic společného a daleko více připomínají metody systému proti, kterému jste bojoval. Zajímá mě váš názor na evidentní snahy určitých, mocných, zájmových skupin o zavedení nové formy plánovaného hospodářství a totalitní společnosti.
Já to takhle nevidím. Svět potřebuje lepší, tvrdší a efektivní regulaci a jak vidíme politikům to začíná docházet. Jestli si někdo myslel, že američtí nebo britští voliči zapomenouz, že museli zaplatit krachy bank, tak se šeredně mýlí. Obama mimochodem tuší, že začíná čelit raketovému nástupu pravého a i levého populismu. Iracionalita, spekulace a výkyvy cyklu k tržní ekonomice patří. Opak toho je bankovnictví jako utilita typu vodáren či plynáren, která bude poskytovat úvěry podle toho jak si stát přeje. Takový systém ale časem nashromáždí větší balík špatných úvěrů než spekulace. Nevěřím, že nějaká centrála odkudsi všechno řídí.
Macháček
Martin
Dobrý den, domnívám se, že tuto zemi zadlužily nejen vlády ČSSD, ale i vlády ODS včetně ministran. Každá jiným způsobem. Jaký na to máte názor Vy? Děkuji.
To je přece jasné. Účet za 90.léta, měkké tržní prostředí bankovní socialismus ODS byl gigantický. Už od roku 2003 či 2004 jsme měli vytvářet přebytky. Ani Topolánkova vláda nepředložila alespoň vyrovnané rozpočty.
Macháček
filip 1984
Dobrý den, pravicové strany opakovaně varují před výší a růstem státního dluhu. Můj osobní názor je, že tuto problematiku pouze zneužívají jako předvolební argument, co myslíte?
Nezneužívají, ale používají. To dělá pravice skoro všude na světě. Američtí republikání teď dělají totéž vůči Obamovi, přestože Bill Clinton odevzdal Georgi W.Bushovi veřejné finance v přebytku a víme v jakém stavu odevzdal státní pokladnu Bush Obamovi.
Macháček
Marek
Znáte výrok skotského právníka Alexandra Tytlera (1747-1813): "Demokracie je vždy svou povahou dočasná; jako trvalá forma vlády prostě nemůže existovat. Demokracie bude existovat jen do té doby, než voliči zjistí, že si mohou odhlasovat velkorysé dary ze státní pokladny. Od té chvíle většina vždy volí ty kandidáty, kteří slibují nejvíce požitků ze státní pokladny, a to s tím výsledkem, že každá demokracie se nakonec zhroutí kvůli uvolněné fiskální politice, což je vždy následováno diktaturou." a jaký je na to váš názor, máme vůbec nějakou možnost se takovému konci v Evropě vyhnout?
no já nevím. mne tyhle apokalypsy ani nebavej ani nevzrusujou. celkove se mi spise zda, ze nas muze jako evropskou civilizaci zahubit to, ze mame malo deti a jsme malo otevreni imigraci, ktera nas muze omladit. Myslim si take, ze staty ci civilizace se rozpadaji ci zahnivaji take proto, že nedosahuji ekonomickeho rustu.
Macháček
VH
Mame firemni i osobni bankrot. Nemeli bychom mit i statni bankrot a timto zpusobem moci staty behem casu oddluzit bez toho, aby sve dluhy museli zaplatit? Dekuji...
Ano. Především eurozóna by měla tato pravidla mít, ostatním pomůže MMF. Nejde ale jen o oddlužení, ale také třeba prodej aktiv či dočasnou ztrátu autonomie státního rozpočtu.
Macháček
airwaves
Dobrý den, stále jsme strašeni deficitem. Je deficit způsoben korupcí státních úředníků bankami které rády půjčují za 5%? Je to tedy ještě lepší státní zakázka než stavba dálnic v česku? Nerozumím že stačí pro ůředníky EU Řecký plán pro další deficity pouze do 3% v situaci kdy už dluží cca 100% hdp a o splácení dluhu ani zmínka!!!!! To opravdu stačí??? Celé této problematice nerozumím přijde mi že si z nás děláte vy novináři legraci na zakázku.
Viz odpovědi na jiné podobné otázky.
Macháček
Radek II
Dobrý den, jak se jako ekonomický novinář dívate na situaci, která vznikla po(úajném) "teroristickém" útoku na WTC.Mě to spíš připadá jako dobře zacílená vnitropolitická akce. A proč je toto téma v ČR tabu.Defacto se o tom v médiích nehovoří.Lidé kteří se o toto téma nezajímají ani neví, že nějaké konspirační teorie existují.Jaký je Váš názor?
Některé konspirativní teorie považuji za zábavné a stejně jako humor a zábavu užitečné. Tato konspirace je ale hodně blbá a nevkusná...
Macháček
Miloslav
Dobrý den, i když chápu potřebu státu dosáhnout rovnováhy mezi příjmy a výdaji, nepovažuji zejména systém výběru pojistného za spravedlivý. Jak Vy hodnotíto stav, kdy jsou stropy pro odvody u nás výrazně vyšší než v sousedních zemích (Německo, Rakousko)a a zastropování nemocenské a výpočet budoucího důchodu tomu neodpovídá. Nemýlím-li se, nepřihlíží se při výpočtu nemocenské vůbec k částce, která je mi z platu srážena nad hranici 40 000,- Kč brutto. Nenastal čas posílit princip zásluhovosti?
Nevím. Já bych s posílením zásluhovosti souhlasil.
Macháček
Jaroslav
Dobrý den, blahopřeji k ceně a rád bych se zeptal na postavení Číny, nakolik si myslíte, že bude ovlivňovat chod světového hospodářství a zda mají USA a EU moc tento vývoj ovlivnit. Vezmeme-li v úvahu poslední události - reakci Pekingu na plánované setkání prezidenta Obamy s delajlámou a na prodej zbraní "odštěpenecké kolonii" a zároveň postavení Číny jako největšího exportéra - jsem spíše skeptický...
Čína i Amerika se VZÁJEMNĚ potřebují, jsou na sobě závislé a doslova bez sebe neumí existovat, tak to bude ještě tak asi třicet, čtyřicet let. Dál nevidím.
Macháček
Hasal
Kdo tedy nejvíce může za obrovský deficit naší země , ODS nebo ČSSD ? Prosím o jasnou odpověď.
Obě strany...
Macháček
cuk
Myslíte si, že valorizování vinkulační měny v souvislosti s paritou a hrubě domácím produktem bude mít deflační charakter na euroasijské komodity distribuované v glokálním politickém spektru třetího světa? A druhý dotaz: Jak to souvisí s válcováním silnic? Děkuji za odpověď.
haha
Macháček
Marek Král
Dobrý den. Dovolím si otázky dvě. Jste uznávaný český ekonomický novinář a sledujete hodně práci novinářů v jiných zemích. Jaký je podle vás dnes rozdíl mezi prací ekonomických novinářů u nás a těch v zemích s delší tradicí demokracie a nezávislých médií? A liší se (a v čem) vliv, který mají na hospodářský vývoj ve své zemi? Ekonomické prostředí v zemi je dáno souhrou více různých sil, z nichž ekonomická novinařina je jen jedním z mnoha. Která role či funkce u nás nejvíce nefunguje či přímo chybí k tomu, aby se naše ekonomika vyvíjela zdravěji? Díky a k ceně blahopřeju! :-)
Já nevím. Za nejlepší a nejzajímavější noviny na světě považuji Financial Times. jenže tyhle nejlepší novinz na světě jsou ve ztrátě. Média procházejí krizí, nejen cyklickou, ale i strukturální. Velké jazykové prostory (třeba Polsko) jsou na tom lépe než ty menší.
Macháček
luky
dobrý den, co říkáte na novou akci managementu čez. Vyčlenění elektrárny Chvaletice pro prodej nebo výměnu. Chvaletice jsou kousek od Opatovic (JT) takže je zřejmé pro koho je managementem připravená privatizace určena, dozorčí rada určitě nebude mít námitek. Co vy na to?
musím si to prostudovat a brzy o tom napíšu
Macháček
čtenář
Dobrý den, za mých mladých let jsme se učili o kruté době zvané feudalismus, kdy naši předci museli odvádět tzv. desátky panovníkovi(10 procent zisku). Dnešní daňová zátěž(moje) je cca 60 procent, co myslíte, že by na takto obludné zdanění říkali naši předci? A za druhé, kam si myslíte, že až daňová zátěž může růst - 80, 90 nebo 110%?
akční radius naprosté většiny lidí za feudalismu končil za humny, možná v sousední vsi. to, že se někdo dostal do hlavního města byla událost srovnatelná s dnešní cestou do Mexika. neexistovala zdravotní péče, silnice, dálnice ani železnice a umíralo se v 35 letech. Ale jinak se lidé měli supr, protože byly nízké daně.
Macháček
T
Je lepší nemít peníze v bance? Jakou měnu považujete za stabilní, která by nemusela.... víte co. :-)
Je lepší mít peníze v bance. Euro, dolar i korunu považuji za dobré měny
Macháček
Hobit
Vážený pane Macháčku, jsem pravidelným čtenářem Vašeho auditu a v prvé řadě Vám chci poděkovat za každodenní kvalitní čtivo. Zajímalo by mne, zda jste ochoten připustit, že pravé příčiny finanční krize mohou být v podstatě současného finančního systému tedy ve státem vydávaných nekrytých penězích (příčiny proč se konkrétní bublina nafoukne teď nediskutuji).Zajímalo by mne, zda sledujete názory lidí jako Petera Schiffa nebo Rona Paula nebo zda jsou pro Vás už příliš velký exterém a nezajímají Vás. Děkuji Vám za odpověď. Váš věrný čtenář.
Tyto názory znám. Libertariáni jsou stejní jako náboženští fundamentalisti. Je to náhradní víra a fanatismus
Macháček
Honza
Myslíte si, že je společná evropská měna EURO dlouhodobě životaschopná? Samozřejmě, že teď se všude propaguje jako vysoce úspěšná, protože prý "přežila" krizi bez úhony. Ovšem současné problémy Řecka a předpokládané problémy dalších států (Portugalsko, Španělsko, Itálie) neustále vrací do hry otázku její dlouhodobé udržitelnosti.
Myslím, že je životaschopná, viz například můj dnešní blog
Macháček
Honza
Dobrý den, proč, podle Vás, se velké strany neshodnou v tom, jestli např. 13.důchody zvednou státní dluh (říká ODS) a že nezvednou (tvrdí ČSSD)? Díky
Když budou placeny z dividend ČEZ nezvýší ani schodek ani dluh. Jem ale proti 13.důchodům a také proti čemukoli třináctému.
Macháček
IR
Nazdar Jene, uspořil jsem si na důchod pád desítek tisíc, mám se obávat v dohledné době měnové reformy..? Nebo jiné náhlé devalvace mých úspor...
nemáte. A všem děkuji za dotazy a Ihnedu za pozvání.
Macháček
Honza
Proč, podle Vás, někdo odpovědný a kvalifikovaný z vlády/pravice neřekne a nevysvětlí lidem, jaké jsou struktury výdajů a příjmů státního rozpočtu, a že si dodatečné sociální výdaje skutečně nemůžeme dovolit? Ono totiž, když Topolánek tvrdí, že to "projíme" tak tím uráží lidi, pro které ty peníze jsou určené, což se potom Paroubkovi lehce od-oargumentovává, když si chce takhle jejich hlasy koupit.