Nejbohatší Češi budou pravděpodobně platit v případě volebního vítězství ČSSD ještě větší daně, než dosud největší levicová strana připouštěla. Sociální demokraté totiž chtějí nejen zdanit všechny příjmy nad 100 tisíc měsíčně sazbou 38 procent, ale zároveň se chystají všem lidem s příjmem nad 142 tisíc měsíčně zvýšit zdravotní a sociální pojištění.

ČSSD totiž plánuje zvýšit stropy, nad které se už neplatí zdravotní a sociální pojištění, z dnešního šestinásobku na sedmi- až osminásobek průměrné mzdy.

„Je to jedna z možností. Je poctivé, abychom to řekli, ale současně k tomu dodáváme, že nebudeme stropy rušit,“ říká v rozhovoru pro HN místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který chce díky vyššímu pojištění získat víc peněz na důchody a na zdravotnictví.

Například manažer s platem 190 tisíc hrubého měsíčně by tak při zvýšení stropu na sedminásobek průměrné mzdy zaplatil na pojištění o 2590 korun měsíčně víc. V případě zvýšení stropu na osminásobek průměrného platu by mu dokonce stát vyndal z kapsy oproti dnešku navíc 5180 korun.

Vláda už přitom letos stropy na pojištění zvýšila. Zatímco loni platili lidé pojištění jen z příjmu do 94 tisíc měsíčně (což byl čtyřnásobek průměrného platu), letos se tato hranice zvýšila na 142 tisíc, což je šestinásobek průměrné mzdy.

Vyšší pojištění by se podle ministerstva financí týkalo méně než jednoho procenta nejlépe placených Čechů a stát by tak získal několik stovek milionů. ODS s plánem ČSSD na vyšší daně pro bohaté nesouhlasí. „Další zvyšování přímých daní je pro nás nepřijatelné,“ říká stínový mi#31#nistr financí ODS Martin Kocourek.

Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou čtěte v pátečních HN.

ctete-v-patek-530.gif
Související