Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek prudce klesly, cena barelu se snížila o více než pět procent, a zaznamenala tak nejhlubší propad od loňského července.

Jednou z příčin je statistika o nečekaném růstu počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA, po které se prudce vzhůru vydal kurz dolaru. Trh má ale obavy i z rostoucích dluhů v zemích eurozóny.

Krátce před 19:00 se barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) prodával za zhruba 72,90 USD, a proti předchozímu závěru tak jeho cena klesla o více než čtyři dolary. Podobně barel severomořské ropy Brent zlevnil na zhruba 71,95 USD.

Po silném růstu kurzu dolaru začaly zlevňovat prakticky všechny komodity, tedy nejen ropa, ale celý energetický komplex. Prudce dolů se vydalo také například zlato, ale i ceny akcií.

Rotace kapitálu od komodit a rizikovějších cenných papírů plyne z obav investorů, kteří peníze raději přechodně přesouvají do jistějších aktiv, byť s nízkým výnosem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru