Phishingový útok na uživatele systému obchodování s emisními povolenkami už rozjel další volání po zvýšení zabezpečnosti. Evropská komise tak chce více chránit byznys, v němž se protočí přes 260 milionů euro denně.

Podvodníci rozeslali minulý týden vytipovaným majitelům emisních povolenek e-mail, vyzývající k přihlášení do systému. Údajně kvůli tomu, aby uživatelům mohl být vyroben speciální přihlašovací USB klíč. Hackeři tak získali přihlašovací údaje uživatelů po celé Evropě a sedmnáct národních registrů muselo být kvůli prověření následků útoku vyřazeno z provozu.

Evropská komise ve čtvrtek  vůbec poprvé připustila, že byl systém pro obchodování s emisemi prolomen a útočníci skutečně uskutečnili některé transakce, i když stále není jasné v jakém rozsahu.

"Ve světle posledního útoku komise provede revizi bezpečnostních opatření, která se týkají registrů systému pro obchodování s emisemi a připraví revizi bezpečnostních pravidel a akční plán, který sjednotí postup v případě opakování podobných incidentů," uvedla komise.

Podle odborníků se ale phishingu ubrání málokterý systém, protože problém většinou není v systému, ale spíš mezi klávesnicí a židlí. "Je to stejný problém jako u internetového bankovnictví. Musel by se změnit proces komunikace uživatelů se systémem a především je nutná osvěta, aby uživatelé věděli, že s nimi správce nekomunikuje pomocí e-mailů," říká Vladimír Brož z bezpečnostní firmy McAfee a dodává, že jistou šancí by byla speciální technologie odhalující phishingové servery.

Jistou možností by bylo i zavedení pevné IP adresy, což by ale podle Brože mohlo dělat problémy ve firemních sítích, kde jsou adresy rozdělovány dynamicky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru