Pojišťovny v roce 2009 odhalily pojistné podvody za více než 600 milionů korun. Bylo to více než předloni, kdy prokázáním podvodného jednání uchránily 550 milionů Kč. Specialisté pojišťoven loni vyšetřovali 4806 pojistných událostí, u nichž bylo podezření ze spáchání pojistného podvodu. Předloni to bylo o sedm procent případů více. Informovala o tom ve čtvrtek Česká asociace pojišťoven.

"Významný vliv ve větší úspěšnosti pojišťoven má využití informačních technologií i analýza pojistných produktů z hlediska jejich zneužitelnosti podvodníky," uvedla asociace. Růst pokusů o pojistné podvody souvisel podle ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami zřejmě s ekonomickou krizí. Ze světových statistik vyplývá, že mezi podvody patří zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

Těžší prokazování podvodu

V pojištění motorových vozidel pojišťovny šetřily v loňském roce přibližně 3100 podezřelých škod, což je sice o 400 událostí méně než v předchozím roce, ale prokázaly pojistné podvody v celkové hodnotě bezmála 360 milionů korun. To znamená nárůst o téměř 13 milionů Kč.

"Za poklesem počtu šetřených případů doprovázeným nárůstem prokázané hodnoty, stojí posun zákonné hranice výše škody, při které vzniká povinnost oznámit policii dopravní nehodu, z 50 000 na 100 000 korun," míní specialista pro prevenci pojistného podvodu ČAP Ondřej Karel. Díky tomu se prý otevřel větší prostor pro páchání pojistných podvodů u škod pohybujících se na hranici 100 000 korun. Kvůli absenci dopravní policie na místě dopravní nehody se páchání pojistného podvodu u těchto škod prokazuje složitěji, dodal.

Úspěch zaznamenaly pojišťovny podle ČAP při odhalování podvodů v pojištění majetku a odpovědnosti. Tam šetřily 817 podezřelých případů, což je o 38 procent více než v předchozím roce. Výrazný nárůst je viditelný i v prokázaných hodnotách, jejichž celkový součet se vyšplhal na 238 milionů korun proti 168 milionům v předchozím roce.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Maximální výše trestu za spáchání pojistného podvodu může dosáhnout až deset let. Zákon od ledna přísněji postihuje recidivisty, tedy osoby, které již v minulosti pojistný podvod spáchaly. Vyšší trestní sazba také hrozí takzvaným interním pachatelům, tedy například nepoctivým pracovníkům obchodní služby nebo likvidátorům pojistných událostí.