Společnost RPG Industries SE finančníka Zdeňka Bakaly dostala od ministerstva financí pokutu 30 milionů korun za to, že převedla byty do majetku dceřiné firmy RPG Byty, čímž prý porušila privatizační smlouvu. Vyplývá to z dokumentů, které má ČTK k dispozici.

RPG Byty vlastní, pronajímá a spravuje asi 45.000 bývalých bytů OKD na Ostravsku a v pondělí podala ústavní stížnost na usnesení sněmovny ve sporu týkajícím se zrušeného předkupního práva pro nájemníky těchto bytů.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob dnes informace ČTK potvrdil. "Ano, ministerstvo financí uplatnilo svůj nárok na zaplacení smluvní pokuty a vyzvalo společnost RPG, aby zaplatila 30 milionů korun. Zatím tak neučinili," řekl ČTK Jakob.

Dodal, že pokud společnost RPG v zákonem stanovené lhůtě sankci nezaplatí, ministerstvo financí podá žalobu k rozhodčímu soudu při hospodářské a agrární komoře, ve které se bude domáhat úhrady třicetimilionové pokuty.

"Tato záležitost je v současné chvíli v rukou našich právníků, kteří připravují další kroky. Více se k tomu zatím nebudeme vyjadřovat," řekl ČTK v reakci na informaci o pokutě mluvčí realitní skupiny RPG Real Estate Petr Handl.

RPG Byty, která je dceřinou firmou společnosti RPG Industries, má nyní předběžným opatřením soudu uloženu povinnost zdržet se nakládání s rozsáhlým bytovým fondem, který RPG Industries získala koupí společnosti Karbon Invest. Karbon Invest získal byty při privatizaci v září 2004, kdy se mimo jiné zavázal byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Právě tento časově neomezený závazek však RPG v červnu vypovědělo. Firma tvrdí, že jí to umožní získat na rekonstrukce bytového fondu externí peníze.

Návrh na předběžné opatření podalo ministerstvo financí na základě usnesení Poslanecké sněmovny. Poslanci doporučili vládě podat návrh na předběžné opatření zakazující společnosti RPG Industries, respektive její dceřiné firmě RPG Byty, nakládat s byty bývalé OKD jinak, než že je nabídne k prodeji nájemníkům. V někdejších bytech OKD žije přes 100.000 nájemníků. Usnesení Poslanecké sněmovny považuje společnost RPG za útok státní moci na ústavně zaručená práva soukromého subjektu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru