V Evropě začínají ožívat investice do nemovitostí. Podle aktuální zprávy mezinárodní poradenské společnosti DTZ se v posledním čtvrtletí 2009 zvýšily investice proti předcházejícímu období o 26 procent na 20,6 miliardy eur (zhruba 539 miliard korun). V Česku podle DTZ letos objem investic překročí loňských 450 milionů eur, tedy asi 12 miliard korun.

"V závěru roku 2009 se objevilo hned několik zemí, kde rapidně vzrostla aktivita investorů. Šlo například o Francii, Itálii, skandinávské státy, střední i východní Evropu," uvedla vedoucí výzkumu DTZ pro kontinentální Evropu a Blízký východ Magali Martonová.

Pokles investiční aktivity ale vykázaly "vlajkové lodě" evropského realitního trhu, Velká Británie a Německo.

Ozdravení komerčního realitního trhu

Růst investic se podle analytičky v Evropě nezastaví ani letos. "Očekáváme, že ozdravování evropského komerčního realitního trhu bude pokračovat. Odhadujeme, že v roce 2010 bude k dispozici investiční kapitál v hodnotě 106 miliard eur," sdělila Martonová.

Největší realitní transakcí roku 2009 byl v Česku prodej kancelářské budovy City Tower v Praze na Pankráci. Developerská firma ECM Real Estate Investments ji prodala firmě Marpona, kterou kontroluje slovenská společnost Insfin. Hodnota transakce byla v přepočtu 3,4 miliardy korun.

Také letos budou podle DTZ na tuzemském trhu čeští a slovenští investoři nadále aktivní. Vedle nich to budou také německé a rakouské fondy, vrátit se do Česka mohou také některé fondy z Británie nebo USA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru