Nová prognóza České národní banky počítá pro tento rok s mírně větším posílením kurzu koruny. ČNB očekává v tomto roce kurz kolem 25,50 Kč/EUR, zatímco počátkem loňského listopadu odhadovala 25,70 Kč za euro. Guvernér centrální banky Zdeněk Tůma po jednání bankovní rady novinářům řekl, že posilování koruny bude velmi pozvolné.

Česká měna dnes před jednáním ČNB o nastavení měnové politiky dále oslabila k oběma světovým měnám. Podle serveru Patria Online byla koruna okolo 14:30 na 26,11 Kč/EUR a 18,86 Kč/USD.

Posílení koruny může podle odborníků ještě dále ztížit situaci některých exportních firem, které již nyní jsou pod tlakem v důsledku slabé zahraniční poptávky. Z pohledu inflace je silnější koruna pozitivem, které by se mohlo odrazit v nižším růstu cen.

HDP dosáhne na dvě procenta

Celková inflace bude v prvním pololetí letošního roku růst a ve druhé polovině roku se vlivem daňových změn dostane až mírně nad dvouprocentní cíl.

Meziroční růst HDP překmitne v prvním čtvrtletí 2010 do kladných hodnot a dosáhne zhruba dvou procent, poté však bude opět zvolňovat.

Sazby na jednom procentu

Bankovní rada ČNB také ponechala ve čtvrtek úrokové sazby beze změny, a to na historickém minimu jedno procento. "Mezi hlavní důvody pro toto rozhodnutí patří slabý růst ekonomiky a nízké inflační tlaky," uvedl analytik Citco-finanční trhy Tomáš Volf.

Zasedání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejich členů. "Všichni vědí, že je vymalováno. Sazby jsou už tak nízko, že na další snížení nebude ekonomika reagovat. Měnová politika je v tuto chvíli už impotentní. Čeká nás růst sazeb. Je jen otázkou, kdy přijde," uvedla například analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V loňském roce kvůli krizi ovšem toto pravidlo příliš neplatilo a tržní sazby reagovaly na vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře.

Na rekordním minimu jedno procento ponechala základní úrokové sazby i Evropská centrální banka (ECB). Britská centrální banka podle všeobecného očekávání také nechala základní úrokovou sazbu beze změny na 0,5 procenta. Banka se rovněž rozhodla, že nebude upravovat ani svůj program nákupu finančních aktiv za 200 miliard liber (šest bilionů korun).