Italsko-český holding Generali PPF se po nezdaru s Ingosstrachem prý uchází o vstup do další velké ruské pojišťovny VSK. Uvedl to ve čtvrtek ruský hospodářský list Vedomosti s odvoláním na zdroje blízké posuzované transakci. Ruský antimonopolní úřad FAS však dosud žádnou žádost o nákup podílu ve VSK nedostal, Generali PPF se zdržela komentáře a majitel VSK otázky na prodej svých akcií nazval "provokací".

"Obecně platí, že Generali PPF má zájem o aktiva na ruském trhu, ale spekulace nekomentujeme," řekl mluvčí holdingu Richard Kapsa.

Hlavní majitel VSK Sergej Cikaljuk podle deníku už pár let hledá investora s kapitálem pro další rozvoj pojišťovny. O VSK se prý loni zajímala Zurich Financial Services, ale jednání ztroskotala. Zurich však už má v Rusku svou firmu, před lety zakoupil společnost Nasta s vybudovanou regionální sítí.

"Tím se nemůže pochlubit Generali PPF," poznamenaly Vedomosti a dodaly, že jednání s holdingem Bazel o pojišťovně Ingosstrach, v níž přibližně 40 procent kontroluje fond PPF Investments, skončily ve slepé uličce.

Neúspěch vedl k dalšímu hledání

Akcionář PPF Jiří Šmejc v nedávném rozhovoru pro list Izvestija připustil, že nevidí východisko z konfliktu s Bazelem o Ingosstrach. Nabídky vykoupit většinový podíl od Bazelu či naopak mu odprodat menšinový podíl dosud nevedly k žádoucímu výsledku.

Právě tento neúspěch vedly Generali PPF k hledání dalších objektů pro své investice, tvrdí Vedomosti. Vedení VSK už prý předvedlo holdingu prezentaci své firmy a Cikaljuk se nedávno seznamoval s prací Generali v Itálii. Podrobnější otázky, včetně ceny VSK, se však podle deníku ještě neposuzovaly.

VSK (Vojenno-strachovaja kompanija) disponuje více než 600 pobočkami a stabilně patří mezi deset největších ruských pojišťoven. Firma původně vznikala v roce 1992 hlavně kvůli pojišťování vojáků a tyto pojistky v současnosti podle odhadu konkurence tvoří přibližně 35 procent jejího portfolia. Pojištění vojenských rizik se však může jevit státním tajemstvím a případný vstup zahraničních investorů by mohl pojišťovnu připravit o povolení pracovat se státním tajemstvím.

Expert Pavel Samijev odhadl hodnotu VSK na 26,5 miliardy rublů (asi 16,6 miliardy Kč).

Za devět měsíců loňského roku VSK prodala pojistky za 14,6 miliardy rublů a klientům vyplatila 8,8 miliardy. O rok dříve tento poměr činil 22,1 miliardy ku 11 miliardám, čímž VSK zaujala sedmou příčku na žebříčku ruských pojišťoven.

Generali PPF Holding působí ve 14 zemích střední a východní Evropy, prostřednictvím svých dceřiných společností spravuje aktiva ve výši přes 12 miliard eur a poskytuje v regionu služby více než deseti milionům klientů. Sídlo má v Nizozemsku, jeho hlavní organizační pobočka sídlí v Praze. Generali PPF Holding B.V. je společný podnik Assicurazioni Generali (podíl 51 %) a PPF Group (49 %).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru