Mezinárodní měnový fond by Řecku v případě zájmu poskytl pomoc, věří však, že vláda v Aténách podnikne všechny nezbytné kroky a zvládne nynější fiskální krizi sama. Řekl to ve čtvrtek výkonný ředitel fondu Dominique Strauss-Kahn na francouzské rozhlasové stanici RTL.

"Jsme připraveni pomoci. Na místě je naše mise, která na žádost řecké vlády poskytuje odborné poradenství, a jestliže mě požádají o zásah, uděláme to," řekl šéf MMF. "Úplně však chápu Evropany, že chtějí a snaží se tento problém vyřešit sami mezi sebou," dodal.

Rozpočtový deficit 12,7 procenta HDP

Evropská komise ve středu s podmínkami schválila plán úsporných opatření Řecka, jehož cílem je snížit do roku 2012 rozpočtový deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu. Řecko se ocitlo ve fiskální krizi poté, co vyšlo najevo, že rozpočtový deficit v loňském roce dosáhne zhruba 12,7 procenta HDP, mnohem více, než se uvádělo dříve.

Ratingové agentury ke konci loňského roku Řecku snížily hodnocení a finanční trhy zvedly požadované výnosy řeckých vládních dluhopisů na rekordní úrovně, což Aténám výrazně ztížilo financování dluhu novými úvěry. Jen letos má Řecko splatit dluhopisy v sumě asi 50 miliard eur.

Strauss-Kahn uvedl, že řecká situace je vážná, domnívá se však, že země nestojí na prahu bankrotu. "Chovám důvěru v to, že řecký premiér Papandreu podnikne nezbytná opatření. Jsou to však velmi obtížná opatření," řekl. Socialistická vláda je podle něj v politicky složité situaci, protože se loni v říjnu nedostala k moci na základě toho, že by vedla kampaň za rozpočtovou střídmost.

Nyní se však pod tlakem trhů a Evropské unie musela vláda zavázat k citelným úsporám. Atény slibují například zmrazení platů ve veřejné správě, zvýšení věku odchodu do důchodu či škrty v sociálním systému. Podle EU však k nápravě veřejných financí ale podobná opatření nemusí stačit. Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia ve středu uvedl, že Řecko musí také provést penzijní reformu, reformu zdravotnictví a reformu trhu práce. Jasný harmonogram zavádění úsporných opatření mají Atény předložit Bruselu v polovině března a do poloviny května má řecká vláda přijít s dalšími opatřeními, jejichž plnění bude komise sledovat každé tři měsíce