Ruská těžební společnost Polymetal, ve které vlastní podíl skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, spolu se svými jihoafrickými partnery z AngloGold Ashani prodává naleziště Veduga s odhadovanými zásobami 2,8 milionu uncí zlata kyperské společnosti Alfa Gold vedené Kanaďanem Dmitrijem Zaikinem. Oznámil to dnes list Kommersant.

"Suma transakce převýší 50 milionů dolarů (937 milionů Kč), což odpovídá 20 dolarům za unci zlata. Sám Polymetal v poslední době nakupoval aktiva po 14 dolarech za unci.

Výhodný obchod

Prodej se jeví zvláště výhodný se zřetelem na to, že Vedugu už předchozí majitelé považovali za nerentabilní projekt," napsal deník s odvoláním na zdroje z těžebního průmyslu. Naleziště by kvůli podmínkám těžby potřebovalo investice nejméně v řádu 220 milionů dolarů, aby se stalo výnosným.

Z 50 milionů má být 30 milionů vyplaceno v hotovosti hned po završení transakce, kterou má v nejbližších dnech schválit dozorčí rada Polymetalu. Zbytek má být vyplácen procenty z prodeje po spuštění těžby.

Veduga je jedním z pěti nalezišť, kde licence vlastní od roku 2006 společný podnik Polymetalu a AngloGold se shodnými podíly. Projekt se však ukázal ztrátovým, a tak se partneři rozhodli licence prodat za 100 milionů dolarů. Ale licenci na naleziště Bogunaj, za kterou AngloGold v roce 2005 zaplatila 26 milionů dolarů, se podařilo prodat kanadské firmě Kola Mining jen za 700.000 dolarů.

PPF zaplatila za původně čtvrtinový podíl v Polymetalu, největším ruském producentu stříbra, 496 milionů eur (tehdy 12,4 miliardy Kč). Podle internetové stránky společnosti nyní Kellnerův podíl, vzhledem k dodatečným emisím akcií, činí necelých 20 procent; proporčně podíl klesl i dalším hlavním akcionářům. Podle Kellnerova společníka Jiřího Šmejce skupina PPF v Rusku investovala přes tři miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru