Českobudějovickému pivovaru Budvar loni meziročně vzrostly tržby o procento na 2,1 miliardy korun. Produkce piva přitom klesla o dvě procenta na 1,29 milionu hektolitrů. Informoval o tom mluvčí pivovaru Petr Samec.

Pivovar podle něj nezaznamenal úbytek spotřebitelů a zvýšil export do některých zemí. Letos ale očekává pokles prodeje. Odbyt podle Samce ovlivní krize, zvýšená spotřební daň a růst DPH.

Výroba piva v České republice poklesla podle odhadů odborníků minimálně o pět procent. Budvar proto považuje své výsledky za velmi dobré. Přesné výsledky hospodaření bude zveřejňovat v průběhu roku, ale už nyní předpokládá, že budou lepší než v roce 2008.

Budvar loni zvýšil export do některých zemí. Do Německa, kam nyní směřuje třetina exportu, zvýšil vývoz o deset procent. Do Rakouska loni Budvar vyvezl dosud nejvyšší množství ležáku, a to přes 50 tisíc hektolitrů.

Pivovar loni investoval 320 milionů korun, mimo jiné do plně automatizovaného skladu hotových výrobků, rozšíření obchodních středisek v Česku a obnovy strojů na lahvovně. Letos plánuje investovat 330 milionů, především do obnovy a zvýšení kapacity lahvových linek.


Téměř polovinu produkce Budvar vyváží do více než 50 zemí. Klíčovou značkou je pro pivovar ležák Budweiser Budvar, který se podílí na celkové výrobě asi 56 procenty.

Kdyby se pivem vyrobeným v Budvaru za rok naplnilo hektarové náměstí v Českých Budějovicích, dosáhla by výška hladiny 13 metrů. Pokud by se tímto pivem naplnily půllitrové láhve, bylo by k jejich odvozu z pivovaru potřeba 10.833 kamionů. Celkem by šlo o 260 milionů lahví. Takové množství piva by českému pivaři, jenž vypije v průměru 160 litrů za rok, vystačilo na 812.500 let.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru