Americká vláda oficiálně zahájila vyšetřování japonské automobilky Toyota kvůli problémům s brzdami, s nimiž se potýká letošní model hybridního vozu Prius. Toyota přiznala, že brzdový systém byl špatně navržen a k jeho korekci je nutné přeprogramovat software. Vyšetřování v USA iniciovalo ministerstvo dopravy.

Národní úřad pro bezpečnost v silniční dopravě (NHTSA) agentuře AP řekl, že na defektní brzdy už od spotřebitelů obdržel 124 stížností. Ve čtyřech případech se přitom problém projevil tak závažným způsobem, že incident skončil nehodou vozu.

Ve středu Toyota oznámila, že bude v USA vyplácet prodejcům až 75 tisíc dolarů (až 1,4 milionu korun), aby se snažili získat zpět důvěru zákazníků při vynucených opravách vozů. Automobilka musela svolat k opravě miliony aut kvůli problémům s plynovým pedálem a navíc obdržela v Japonsku a Severní Americe desítky stížností na potíže s brzdami u nové verze hybridního automobilu Prius.

"Během několika příštích dnů od nás obdržíte šek (bez dalších podmínek) s jednoduchým požadavkem dělat to pravé ve prospěch zákazníků Toyoty," uvedl viceprezident skupiny Bob Carter v dopise pro americké dealery.

Další problém Toyoyty: Desítky lidí v USA hlásí problémy s brzdami u Priusu - čtěte ZDE

Toyota má nyní více problémů. Nejzávaznější se týkají plynového pedálu, který se u několika modelů zadrhával a za určitých okolností se mohl zablokovat. Automobilka v těchto dnech zahájila výměnu pedálových systémů, v souvislosti s opravou, ale musí v celém světě svolat k bezplatné kontrole přes osm milionů vozů.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru