Právníci společnosti RPG Byty finančníka Zdeňka Bakaly, která vlastní, pronajímá a spravuje asi 45.000 bývalých bytů OKD na Ostravsku, podali ústavní stížnost na usnesení Poslanecké sněmovny ve sporu týkajícím se zrušeného předkupního práva pro nájemníky těchto bytů.

Vyplývá to z pozvánky na čtvrteční tiskovou konferenci společnosti, kde mají nedávno Bakalou najatý právník Robert Amsterdam a právník Jan Kalvoda uvést důvody k jejímu podání.

RPG Byty, která je dceřinou firmou společnosti RPG Industries, má v současnosti předběžným opatřením soudu uloženu povinnost zdržet se nakládání s rozsáhlým bytovým fondem, který RPG Industries získala koupí společnosti Karbon Invest. Karbon Invest získal byty při privatizaci v září 2004, kdy se mimo jiné zavázal byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu.

Právě tento časově neomezený závazek však RPG v červnu vypovědělo. Firma tvrdí, že jí to umožní získat na rekonstrukce bytového fondu externí peníze.

Bakala, spoluvlastník těžební skupiny NWR a realitního holdingu RPG Real Estates je také majitelem společnosti Economia, vydavatele HN a iHNed.cz.

Poslanci doporučili předběžné opatření

Návrh na předběžné opatření podalo ministerstvo financí na základě usnesení Poslanecké sněmovny. Poslanci doporučili vládě podat návrh na předběžné opatření zakazující společnosti RPG Industries, respektive její dceřiné firmě RPG Byty, nakládat s byty bývalé OKD jinak, než že je nabídne k prodeji nájemníkům. V někdejších bytech OKD jich žije přes 100.000.

KDO ZASTUPUJE BAKALU

Usnesení Poslanecké sněmovny považuje společnost RPG za útok státní moci na ústavně zaručená práva soukromého subjektu.

"Je to naprosto bezprecedentní případ vměšování se do vlastnických práv. Navíc parlament překročil veškeré své pravomoci, protože se vměšoval do rozhodování soudů," řekl již dříve v rozhovoru pro server Aktuálně.cz kanadský právník Robert Amsterdam, kterého si RPG Byty najala.

Amsterdam se soustřeďuje na oblast privatizací a lidských práv a je například obhájcem ruského oligarchy Michaila Chodorkovského, který je od roku 2003 ve vězení.

"Jistěže plánujeme dojít až k (Evropskému) soudu pro lidská práva ve Štrasburku, ale nejdříve musíme vyčerpat veškeré vnitrostátní možnosti. Proto naším cílem je mimo jiné Ústavní soud. To, co poslanci udělali, ostatně moc ústavní není," dodal Amsterdam. Bakalovu firmu ve sporu zastupuje i někdejší místopředseda vlády Jan Kalvoda.

Ten v loňské roce zasáhl do dění v zemi víc, než když před dvanácti lety opouštěl rozjetou politickou kariéru. Na podzim roku 2009 si řekl o zápis do učebnic českého práva. Pomohl totiž k průlomovému rozhodnutí, že si politici už nikdy nesmějí ohýbat ústavu, jak se jim zrovna zlíbí. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru