Žít jen pár stovek metrů od obřích strojů na těžbu hnědého uhlí, o to nikdo nestojí. Litvínov už stanovil cenu "výkupného" na miliardu korun. Nedaleký Horní Jiřetín, kterému dokonce hrozí úplný zánik, to bere jako "ránu pod pás", ale dost možná se připojí.

Pokud stát těžební limity prolomí a hranice se posune, Horní Jiřetín, dvoutisícový městys založený ve 13. století, jednoduše zmizí z mapy. A sedmadvacetitisícový Litvínov se tím pádem ocitne v roli Jiřetína, tedy na dohled od nové, rozšířené hranice hnědouhelného dolu.

Litvínovský starosta Daniel Volák (ODS) v pondělí oznámil, že v případě prolomení těžebních limitů bude Litvínov požadovat po firmě Czech Coal miliardu korun jako kompenzaci. A po dobu pokračování těžby k tomu navíc ještě deset tisíc korun každý rok pro každou domácnost v Litvínově. Podle Voláka to bude odškodnění za to, že obyvatelé budou muset dýchat velké množství hnědouhleného prachu a budou muset zřejmě po zbytek života čelit hluku.

Když Litvínov, Jiřetín také

Starosta Horního Jiřetína Branko Glavica (nestraník) ale nespokojeně kroutí hlavou: "To, že litvínovský starosta Volák bude v případě prolomení těžebních limitů chtít po státu miliardu jako odškodnění, chápeme jako ránu pod pás. Když se totiž rozšíří těžba, Litvínov se ocitne pět set metrů u hranice těžby. Jenže v té situaci my jsme už teď. Také bychom mohli chtít odškodnění," říká Glavica. Proto se rozhodl, že na nejbližším zasedání zastupitelstva navrhne, aby Jiřetín žádost o odškodnění Czech Coalu poslal také.

Městys, ve kterém bydlí zhruba 2100 lidí, stojí v něm přes 820 soukromých domů a náměstí zdobí renesanční zámek, těžebním společnostem ustoupit nechce. Naopak. Při projížďce Jiřetínem je už na první pohled jasné, že nikdo s bouráním nepočítá - na okraji města září zbrusu nová čtvrť luxusních rodinných vil, ještě na podzim se tu opravovaly chodníky i fasády domů a radnice chystá obnovu kanalizace. Navíc v obecním referendu 75 % místních hlasovalo jednoznačně proti vystěhování, jen čtvrtina Jiřetínských je ochotna s těžební společností vyjednávat.

Hostinský: Nehnu se odsud!

Litvínovská uhelná, jedna z dceřiných společností Czech Coal, dává Jiřetínským na výběr: buď jejich dům vyplatí, nebo vystěhovaným nabídne náhradní bydlení. Na otázku, jestli nabídku přijmout nebo nepřijmout, ale Jiřetínští odpovídají každý jinak.

"Nechce se mi odsud. Na druhou stranu ale chápu, že je to potřeba. I naše děti budou chtít topit. Takže já bych šla, rozhodně bych ale brala peníze, ne náhradní dům," říká Anastázie Smítková, která bydlí v rodinném domku v centru Jiřetína.

"Já tu bydlím celý život, vychoval jsem tu tři děti. Proč bychom se měli někam stěhovat? Je to náš domov. Uhlí není potřeba tak moc, jak všichni tvrdí. Jsou i jiné možnosti. Například jaderná energie. Nikam nepůjdu. Mě odsud dostanou jedině nohama napřed," prohlašuje nekompromisně Josef Paulus, majitel zdejšího hostince a prohodí ještě několik nepříliš lichotivých vět na adresu Litvínovské uhelné.

"Ty řeči o těžbě a bourání domů už tu běží roky a nikdo tomu nevěří. Já jsem se tady narodila a chci tu i umřít," tvrdí rezolutně Hana Čidlová, 63letá starousedlice, která tu bydlí ve velkém rodinném domě. Vzápětí ale připouští, že kdyby šli všichni, ona sama by vystěhování města neblokovala. Sousedé, kteří bydlí jen o pár ulic dál, naopak v prolomení limitů doufají.

"Stejně to tu chceme prodat a odstěhovat se do Mostu nebo do Litvínova," říkají postarší manželé. Nejvyhraněnější názor má však jiřetínský starosta Branko Glavica.

"Nevím, jaké mají nabídky, a ani nás to nezajímá. Nešli bychom, ani kdyby nám dali pětinásobek hodnoty domů. Ani se nechystáme s nimi vyjednávat. Není o čem," říká Glavica.