Audio
Generální ředitelka Czechinvest Alexandra Rudyšarová
(Zdroj: ČRo1)

Česká republika prostřednictvím agentury Czechinvest získala loni investice v hodnotě 17 miliard korun. Meziročně je to pokles o deset miliard. Počet nových projektů se ve srovnání s rokem 2008 snížil o desetinu na celkových 186 nových investičních projektů, uvedl v úterý Czechinvest.

Největší propad zájmu nových investorů nastal podle statistik CzechInvestu v polovině loňského roku. "Pokud do něčeho investujete, sázíte hlavně na budoucí poptávku. Tu ale řada společností neviděla," uvedl na tiskové konferenci ekonom ČSOB Tomáš Sedláček.

"Co se týče počtu projektů, tak jsme zaznamenali proti roku 2008 zhruba desetiprocentní pokles. Významnější je ale pokles investic a ten se dostává mnohem níž, než v roce 2008," řekla generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová.

Největší propad objemu zahraničních investic zaznamenala agentura u Japonska. Citelný pokles v rámci Evropy jsme zaznamenali ttaké u Francie a Dánska. "Udrželi jsme si ale poměrně vysoká čísla například se Spojenými státy," dodala Rudyšarová.

Ze 186 nových investičních projektů se 84 věnuje výzkumu a vývoji, 67 strategickým službám a 35 výrobě. "Statistiky potvrzují, že si investoři Českou republiku vybírají pro stále náročnější investice," řekla pověřená generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová. Zaměstnání v nových projektech našlo přibližně 6000 lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru