Loňský útok na předsedu ODS Mirka Topolánka, který se stal po jeho mítinku v Hustopečích na Břeclavsku, není trestným činem ale přestupkem. Řekl to mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Kdo po šéfovi ODS hodil štěrk, který jej lehce poranil, se ale neví.

Policie původně navrhovala, aby byla čtveřice obžalována z výtržnictví. Příslušný dozorový státní zástupce, s ohledem na zajištěné důkazy, ale rozhodl, že jde pouze o přestupek.

Podle serveru Novinky.cz byl už případ předán Městskému úřadu v Hustopečích k dořešení. Při následném projednání přestupku hrozí každému ze čtveřice mužů nejvýše pokuta do 5000 korun.

"Pokud se na politika může házet šutrem a je to v pořádku, tak potom se tato země vyvíjí směrem, který není úplně správný," komentoval dnes rozhodnutí Topolánek. Na dotaz novinářů řekl, že útok považuje za objednaný. Spíše než o spontánní akci šlo podle něj o organizovaný čin.


"Jestliže vyšetřovatelé nejsou schopni dostat tyto lidi k soudu a ti lidé nemohou být odsouzeni, tak potom to vypovídá o našich vyšetřovatelích, státních zástupcích a soudech daleko více, než si vůbec dokážeme představit," poznamenal.

Topolánek byl napaden 21. srpna krátce po mítinku. Štěrk jej lehce poranil v obličeji. Hovořilo se o tom, že útok na něj byl objednán. Kdo stál v jeho pozadí, se ale nepodařilo zjistit.

 

Související