V lednu 2010 bylo podáno celkem 819 insolvenčních návrhů, což je proti loňskému lednu téměř dvojnásobek. Vyplývá to z průzkumu společnosti Creditreform. Počet insolvenčních návrhů bývá vždy v lednu z celého roku nejnižší.

Firemní insolvenční návrhy se ve srovnání s lednem 2009 zvýšily o 17 procent. Nedosáhly však ani loňského ročního průměru. Z 348 firem, na které byl podán insolvenční návrh, je už nyní 141 firem v likvidaci. U těchto firem, u nichž v drtivé většině případů podává insolvenční návrh likvidátor, končí nejčastěji insolvenční návrh zamítnutím z důvodu nedostatku majetku.

Lednové insolvenční návrhy se týkaly spíše menších firem. Výjimkou je společnost Oděvní podnik, která zaměstnává 1500 lidí a v roce 2009 dosáhla obratu 1,35 miliardy korun.

Podle očekávání přetrvává vysoký počet insolvenčních návrhů u fyzických osob. Proti lednu 2009 stoupl počet insolvenčních návrhů o 225 procent a proti loňskému ročnímu průměru o třetinu. O oddlužení požádalo 435 lidí, což je ve srovnání s loňským rokem třetí nejvyšší číslo. V 297 případech bylo oddlužení povoleno.

Konkurz nebo oddlužení

Oddlužení se děje buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během pěti let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz.
Pro rok 2010 Creditreform očekává další růst insolvenčních návrhů. U firem předpokládá menší dynamiku růstu insolvenčních návrhů. U osobních bankrotů budou prý pokračovat stejné tendence jako v loňském roce, tedy dynamický nárůst, který bude převyšovat hodnoty firemních bankrotů.

Creditreform sleduje insolvenční rejstřík trvale a své pravidelné analýzy o vývoji insolvencí v Česku i zahraničí zveřejňuje již několik let. Creditreform je mezinárodní skupina poskytující svým zákazníkům hospodářské a kreditní informace, poskytuje služby inkasa pohledávek a také další služby v oblasti řízení rizik.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru