Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v Rusku investovala celkem více než tři miliardy dolarů (přes 56 miliard Kč), čímž se řadí k největším zahraničním investorům v zemi. Uvedl to akcionář PPF Jiří Šmejc v rozhovoru, který v pondělí otiskl list Izvestija. V loňském roce skupina získala kontrolu nad největším ruským prodejcem domácí elektrotechniky Eldorado.

"Ačkoliv celý maloobchod dnes padá, podíl Eldorada na trhu v poslední době vzrostl. Podle předběžných výsledků společnost dosáhla v roce 2009 tržeb 89 miliard rublů (asi 55 miliard Kč) a je nespornou jedničkou na trhu," řekl Šmejc. Řetězec podle něj čekají další investice, finanční i kádrové. Eldorado se má stát "příkladem ziskové společnosti v ruském maloobchodu".

PPF přeměnou dříve poskytnutého úvěru 300 milionů dolarů (zhruba 5,2 miliardy Kč) na kapitál získala v Eldoradu 50 procent plus jednu akcii. PPF také zajistila dalších 500 milionů USD ve formě refinancování pro další rozvoj společného podniku.

V transakci PPF získala rovněž podíl na nemovitostech, především obchodech využívaných Eldoradem, a dalších developerských projektech v Rusku; hodnotu tohoto balíku projektů ruské banky před krizí podle Šmejce odhadovaly na miliardu dolarů.

Další investice: Polymetal

PPF věří i v další ruskou investici, těžební společnost Polymetal, a "proto jsme aktivně podporovali všechna rozhodnutí o získání nových nalezišť", řekl Šmejc. To, zda PPF využije souhlas ruského antimonopolního úřadu ke zvýšení svého podílu o pět procent, bude podle něj záviset na plánech firmy ohledně emise dalších akcií. PPF zaplatila za původně čtvrtinový podíl v největším ruském producentu stříbra 496 milion eur (tehdy 12,4 miliardy Kč).

Kellnerův společník v rozhovoru rovněž popřel zvěsti o údajně chystaném převzetí banky Home Credit & Finance Bank (HCFB), která v Rusku zaujímá přední místo na trhu spotřebitelských úvěrů, státní spořitelnou Sběrbank.

"Nechystáme se vzdát svých pozic v ruském bankovním sektoru, každopádně nikoliv unáhleně," řekl. Banka dokázala překonat krizi, loni dosáhla zisku v řádu pěti miliard rublů (více než tři miliardy Kč). O serióznosti záměrů PPF podle Šmejce svědčí, že do své další ruské banky Nomos vloni vložila kapitálové injekce za 13 miliard rublů (více než osm miliard Kč). Banka, poskytující úvěry hlavně podnikům, se podle Šmejce má přeměnit ve "finanční fabriku" a financovat drobné a střední podnikání.

Šmejc nicméně připustil, že nevidí východisko z konfliktu s holdingem Bazel ruského miliardáře Olega Děripasky o ruskou pojišťovnu Ingosstrach, kde fond PPF Investments vlastní necelých 39 procent akcií, ale "Bazel se chová tak, jako by celá pojišťovna patřila jen jemu".

"Vždy jsme se snažili vyřešit spor o Ingosstrach, který je sám o sobě neproduktivní. To stále platí. Ale zatím nevidíme efektivní způsob, jak toho dosáhnout," řekl. "Zase opakuji: jsme připraveni za spravedlivou cenu jak vykoupit většinový podíl v Ingosstrachu, tak prodat náš podíl."

Skupina PPF je jednou z největších mezinárodních finančních a investičních skupin v regionu střední a východní Evropy, její aktiva přesahují deset miliard eur. Skupina PPF má svoji vlastnickou a řídicí strukturu umístěnou v Nizozemsku. Klíčovou holdingovou společností skupiny PPF, na jejíž úrovni jsou přijímána strategická rozhodnutí, je PPF Group N.V. se sídlem v Amsterdamu. V ní drží Petr Kellner 94,25 procenta, Jiří Šmejc pět procent, Ladislav Bartoníček 0,50 procenta a Jean-Pascal Duvieusart 0,25 procenta

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru