Nezaměstnanost v EU
 
Kde v Evropě je nejtěžší najít práci

Španělsko řeší vážné problémy: má hodně nezaměstnaných a příliš starou populaci.

Podle španělských statistiků je nyní v zemi, která předsedá Evropské unii, nejvyšší míra nezaměstnanosti od roku 1998, tedy 18,8 procent. V absolutních číslech je to ovšem nejvíce nezaměstnaných v historii: 4 326 500 lidí bez práce, napsal server El País.com.

Španělská ekonomika dlouhodobě trpí problémem strnulého trhu práce: je těžké vyhodit někoho, kdo má smlouvu na dobu neurčitou. Proto se španělští zaměstnavatelé bojí nabírat nové lidi a i v době nedávného ekonomického boomu dávali přednost pracovníkům na částečný nebo časově omezený úvazek.

To je jedna z příčin, proč v nynější recesi, z níž se Španělsko začíná pomalu vymaňovat, je počet nezaměstnaných tak vysoký. Nejvíce postiženou skupinou jsou mladí lidé.

Španělská společnost zároveň rychle stárne a její důchodový systém brzo přestane stačit, i když nynější socialistická vláda prosadila, aby imigranti, kteří už tvoří zhruba osm procent populace, byli rychleji začleňováni do společnosti a do systémů.

V pátek proto kabinet premiéra José Luise Rodrígueze Zapatera navrhne důchodovou reformu, která především zvýší věk odchodu do důchodu ze současných 65 na 67 let.

I když se nyní vláda snaží budovat pozitivní image země zejména v souvislosti s unijním předsednictvím, podle některých expertů je Španělsko po Řecku dalším kandidátem na velké problémy v eurozóně.

O nebezpečí pádu Španělska hovořil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu například americký "mág" Nouriel Roubini. Španělská vláda se brání, že její dluh je v porovnání k HDP o dvacet procent nižší než průměr EU.