Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během loňského prosince proti konci listopadu opět zvýšily. Vzrostly o 10,81 miliardy korun na 983,32 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 103,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky.

Zadluženost podniků v prosinci meziročně klesla o téměř 88 miliard korun na 921,727 miliardy Kč. Proti listopadu úvěry tuzemských firem klesly o 20,39 miliardy korun.

Jednodenní vklady domácností vzrostly od listopadu o 3,86 miliardy korun na 804,21 miliardy Kč. Meziročně se zvýšily o 95,3 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně stouply o 8,72 miliardy na 458,68 miliardy Kč. Proti listopadu se zvýšily o 12,93 miliardy korun.


Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 letos v prosinci zrychlil na 4,3 procenta z listopadových 4,1 procenta.

Centrální banka poskytuje uvedenou statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru