PETR KELLNER 45

V roce 1986 promoval na VŠE v Praze, obor ekonomika průmyslu. Po krátké kariéře ekonomického referenta a filmového produkčního založil v roce 1991 PPF investiční společnost. Vlastní 94,25 procenta ve skupině PPF. Stojí mimo řídící struktury, stará se o strategii PPF. V žebříčku světových miliardářů časopisu Forbes se loni umístil na 76. místě s majetkem odhadovaným na šest miliard dolarů.

PPF a její priority

Finance
Obor, na němž PPF vyrostla, bylo pojišťovnictví. Vlajkovou loď Českou pojišťovnu vložil Kellner před časem do holdingu Generali PPF, kde drží 49 procent. Dnes je klíčovým zástupcem divize bankovní společnost Home Credit, činná v několika zemích. Patří sem i téměř třicetiprocentní podíl v ruské bance Nomos.
 
Private Equity
Divize je zastoupena především loni založeným investičním fondem PPF Partners, v němž má menší podíl Generali. První velkou investicí fondu bylo 13 miliard korun, vložených do společného Energetického a průmyslového holdingu s J&T. Významnými projekty v Rusku jsou maloobchodní síť Eldorado a téměř čtvrtinový podíl v těžaři zlata a stříbra Polymetal.
 
Reality
V loňském roce PPF založila společný realitní holding s majitelem společnosti ECM Milanem Janků. Další investice do realit mají pokračovat, a to i v Rusku a v Číně.

PPF dokončuje sedmimiliardový obchod s Mittalem

PPF dokončuje jeden ze svých největších obchodů posledního roku. Ve finále je prodej necelých 14 procent akcií v domácí hutní jedničce ArcelorMittal Ostrava, který PPF kontroluje prostřednictvím zahraniční společnosti Harvton Investments.

Kellnerova skupina za akcie, jež koupila od státu za 860 milionů korun, získá od nadnárodní skupiny ArcelorMittal S.A. 6,9 miliardy korun. O zisk se napůl dělí s podnikatelem Pavlem Tykačem, jehož společnost Zuglite o podíl v hutní firmě léta bojovala v arbitrážním sporu. PPF se k Tykačovi připojila v průběhu arbitráže a ujala se poslední fáze transakce.

Ve středu uvedl server motejlek.com s odvoláním na jeden anonymní zdroj, že obchod už byl fyzicky dokončen. „ArcelorMittal by měl převzetí akcií oznámit během několika dní,“ potvrdil včera i HN zdroj blízký jednání. S podílem od PPF získá ArcelorMittal v ostravské huti přes 96 procent a s ním i dostatečnou sílu na vytěsnění minoritních podílníků. Ti nyní v huti drží přes tři procenta akcií.

Miliardář Petr Kellner dokončuje přestavbu v nejvyšších patrech skupiny PPF. Impérium od nového roku kormidluje skupina dvanácti manažerů, takzvaný „group executive commitee“. Majitel Kellner se věnuje především strategickému vedení PPF, nejvyšším operativním šéfem skupiny je pětiprocentní akcionář Jiří Šmejc.

Šmejc se chystal převzít kormidlo holdingu už víc než rok. Zatím se mu to ale nedařilo, stále ho zaměstnávaly aktivity v Rusku, kde Kellnerův byznys tři roky řídil. Teď by jeho úlohu měl převzít nový společník PPF, Belgičan Jean-Pascal Duvieusart, který přišel z poradenské společnosti McKinsey. Žije v Moskvě a dobře zná ruské prostředí. 

Definitivní návrat?

Duvieusartovo angažmá by mělo Šmejcovi uvolnit ruce. „Z operativního řízení v Rusku se pokouším uvolnit už potřetí a věřím, že teď to bude napořád,“ říká. V Rusku sice zůstane i dál zodpovědný za řízení bankovní společnosti Home Credit a za maloobchodní řetězec Eldorado, který PPF loni v Rusku ovládla. Jeho další práci, především rozvoj bankovních služeb, tam ale přebírá Duvieusart.

Šmejc v Rusku spoléhá nejen na Duvieusarta, ale i na další posily  z posledních 18 měsíců. Třeba na Ivana Svítka, který přišel z postu šéfa GE Consumer Finance v Brazílii a teď vede ruský Home Credit. Členkou představenstva skupiny Home Credit, které vede Alex Labak, je také Sonia Slavtcheva.

„Poprvé jsem se do Ruska vracel právě proto, že výběr nového ředitele Home Credit úplně nefungoval. Teď jsme se trefili dobře, Ivan Svítek je rozhodně mým důstojným nástupcem,“ říká Šmejc. Ten se ale do Ruska vracel podruhé, když PPF ovládla Eldorado. Šlo o jednu z klíčových investic roku, kontrolní balík akcií v druhém největším ruském maloobchodním řetězci stál Kellnera 350 milionů dolarů.

„Eldorado bylo postiženo pádem poptávky i obrovským dluhem, ale stabilizovali jsme ho. Nyní se řízení úspěšně chopil Martin Štefunko,“ říká Šmejc. Nový šéf Eldorada do PPF přešel z konkurenční skupiny Penta, v níž získal zkušenosti při budování řetězce večerek Žabka a sítě Dr. Max. Štefunko je členem nejvyššího vedení PPF a Šmejc doufá, že  i díky němu se už do Ruska sám tak často vracet nemusí.

„Exekutivě skupiny PPF se sice věnuji už několik let, ale všichni cítíme, že moje přítomnost v Praze přinese větší soustředění a větší nadhled. Dává mi to možnost dívat se takto, tedy více strategicky, i na Rusko, které zůstává naším hlavním trhem,“ říká Šmejc.

Ve vedení PPF jsou ale od loňska ještě další nové tváře. Loni založený investiční fond PPF Partners, jehož největším dosavadním projektem je třináctimiliardová investice do společného podniku PPF a J&T – Energetického a průmyslového holdingu, řídí společně letitý Kellnerův spolupracovník Tomáš Brzobohatý s britským investičním expertem Melem Carvillem. Ten zastupuje zájmy italského pojišťovacího giganta Generali, který je menšinovým akcionářem fondu.

Oba muži mají prakticky rovné postavení. Brzobohatý je šéf představenstva a generální ředitel, Carvill, který většinu času tráví v sídle fondu na ostrově Guernsey či v Londýně, je prezidentem a finančním šéfem.

Dalším členem nejužšího vedení PPF je rodilý Mexičan José Garza. Už zhruba rok řídí bývalý akviziční poradce banky Merril Lynch Kellnerovy fúze a akvizice. Kromě nováčků, kteří do PPF přišli během krize, jsou v nejvyšším vedení i dlouholetí Kellnerovi spolupracovníci: šéf České pojišťovny Ladislav Bartoníček, Ladislav Chvátal, Evžen Hart (ten předal Duvieusartovi agendu řízení lidských zdrojů v PPF a soustředí se hlavně na marketing a investice do médií), Jan Blaško či Pavel Horák.

Do širšího vedení PPF patří kromě čtyř akcionářů PPF a osmi nejvyšších manažerů ještě Svítek, bankéřka Sonja Slavtcheva – finanční ředitelka společnosti Home Credit, a také bývalý partner skupiny J&T Daniel Křetínský, šéf a menšinový akcionář Energetického a průmyslového holdingu.

Změny si vyžádala krize

Důvodem k personálním přesunům ve vedení PPF byla především krize. „Vyžádalo si je rozšíření našich aktivit, které právě s krizí souviselo,“ řekl mluvčí PPF Milan Tománek.

Za posledních 18 měsíců se PPF výrazně změnila. Zbavila se tisíců zaměstnanců i některých činností, zato koupila řadu nových aktiv.  Z více než miliardy eur, jež měl Kellner podle vlastních slov připravenu na akvizice počátkem loňského roku, většinu už stačil utratit. Vrhl je do energetiky, průmyslu, maloobchodu a realit.

„Jsem pyšný na to, jak se nám dosud daří krizí procházet,“ říká Šmejc a jedním dechem dodává: „Nemáme pocit, že by skončila.“ Bez ohledu na to, jak zda krize bude PPF dál měnit, je přestavba v nejvyšších patrech PPF zřejmě u konce.

11 Kellnerových mužů - minoritní Akcionáři

Jiří Šmejc (38)
Dvojka PPF. Nejsilnější z minoritních podílníků, drží 5 procent akcií. Zodpovídá za řízení celé skupiny ve všech zemích a všech segmentech podnikání.
 
Ladislav Bartoníček (45)
Šéf představenstva České pojišťovny, letos snížil svůj akciový podíl v PPF z 0,64 na 0,5 procenta. S Kellnerem spolupracuje od počátku 90. let.¨
 
Jean-Pascal Duvieusart (43)
Letos získal 0,25 procenta akcií PPF a stal se členem nejužšího vedení. Žije v Moskvě, zodpovídá za projekty v Rusku, hlavně za posílení bankovních aktivit.
 
Tomáš Brzobohatý (41)
Předseda představenstva a generální ředitel PPF Partners.
 
Ladislav Chvátal (46)
Nemovitosti a projekty v oblasti zemědělství.
 
Evžen Hart (51)
Investice do médií.
 
Jan Blaško (45)
Má na starosti projekty přímých investic. Pro PPF pracoval v Číně.
 
Pavel Horák (37)
Finanční ředitel celé PPF, ke Kellnerovi přišel v roce 2006 z Deloitte.
 
José Garza (43)
Rodilý Mexičan pracoval pro PPF v Londýně, nyní řídí fúze a akvizice.
 
Mel Carvill (47)
Brit, prezident a finanční ředitel PPF Partners, ve skupině PPF odpovídá za zajištění refinancování.
 
Martin Štefunko (32)
Řídí nebankovní retail. Přišel ze skupiny Penta, kde budoval sítě Žabka a Dr. Max.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru