Byznys předběhl politiku. Část byznysmenů už nehodlá čekat, jak dopadne zdlouhavé tažení politické elity proti korupci, a sami se snaží vyčistit podnikatelské prostředí. Několik velkých, nadnárodních firem vyrukovalo s přísnými etickými kodexy. A hlavně s důrazem na jejich dodržování.

„Nastavili jsme systém vnitřní kontroly, který zabraňuje nestandardnímu či dokonce korupčnímu chování během výběrových řízení. To potvrzuje naše odhodlání prosazovat tohle téma do reálného života,“ prohlašuje Dan Ťok, který stojí v čele Skansky od roku 2008. Za předchozího vedení neměl středoevropský stavební gigant vůbec dobrou pověst.

Konkurence Skansky se zatím tváří, že ji antikorupční image Skansky moc nevzrušuje. „To, že nebudeme uplácet, máme za samozřejmost. Není nutné to někam psát,“ říká mluvčí Metrostavu František Polák, jehož firma se Skanskou často spolupracuje.

Šéf představenstva další stavební firmy, Viamont, Luděk Peleška postup Skansky chválí, etický kodex je podle něj potřeba. „Jenže sám nevím, jestli takovou směrnici Viamont má, protože jsem sem nastoupil teprve před dvěma a půl roku,“ dodává.

Skanska není v prosazování antikorupční image osamocená. K trendu se hlásí i další velké nadnárodní společnosti. Poradenská Ernst & Young má „strážce nezávislosti“, na něhož se mohou zaměstnanci obrátit, pokud si třeba nejsou jisti střetem zájmů.

„Podezření na porušení etiky mohou ohlásit i anonymními hotlinkami, pak to vyšetří nezávisle třetí strana,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti. Korupci v Česku bere vážně i pojišťovací makléřská firma Marsh, světový lídr oboru – která už dokonce přiměla k prošetření několika případů i antimonopolní úřad.
Korupční prostředí je jednoznačně největší problém Česka. Objevuje se na všech úrovních a pro byznys je velkou noční můrou. Podle průzkumu PWC se loni setkala s podplácením už téměř třetina českých firem.

A nejde zdaleka jen o korupci kolem problematických státních zakázek – podle podnikatelů se silně rozmohla i korupce při obchodech mezi firmami. „U jedné pražské firmy jsme se dokonce setkali s tím, že po nás chtěl úplatek bratr majitele za to, když nám umožní bratrovi napočítat vyšší cenu,“ popisuje „bratrovražedný boj“ šéf stavebního podniku První chodská Vladimír Zábranský.

ctete-v-patek-530.gif
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru