Podařilo se ministerstvu financí zažehnat problém s financováním rychle rostoucího státního dluhu? Zdá se, že nakonec ano. Ministr financí Eduard Janota se totiž dohodl s ČSSD, že sněmovnou ve středu odmítnuté zařazení zákonů na program probíhající schůze, nakonec před poslance půjdou. Informovalo o tom Rádio Česko.

Zákony, které ministerstvu umožní půjčit si peníze, na vydání státních dluhopisů totiž ve středu zablokovali poslanci ČSSD. Sociální demokraté svůj postoj obhajovali tím, že s nimi prý o dluhopisech nikdo nejednal. "Pokládám to za velmi zvláštní. Jsme druhý nejsilnější klub ve sněmovně," řekl Sobotka.

Podle Rádia ministru Janotovi slíbil podporu návrhu sám šéf poslanců a stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka. Přesné datum projednání není ještě jasné. "Jisté ale je, že to bude na řádné schůzi," uvedl zdroj z ministerstva.

V případě trvající neústupnostio ČSSD chtěla ODS kvůli tomuto bodu svolat mimořádnou schůzi Sněmovny.

Janota poslal do sněmovny dva vládní návrhy zákonů o vydání státních dluhopisů, a to v celkovém objemu 167 miliard korun. První z nich počítá s dluhopisy v objemu až 14 miliard, druhý s dluhopisy za 153 miliard korun. Pokrýt mají dodatečný loňský schodek a letošní schodek státního rozpočtu.

Ve středu se Janota nechal slyšet, že neprojednáním a neschválením zákonů by se prodražilo financování státního dluhu. "Já si teď nechám spočítat, kolik to bude stát," řekl v České televizi Janota. Financování dluhu bude navíc složitější, protože ho stát bude muset řešit pomocí krátkodobých cenných papírů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru