ČEZ vs. zelení

25 mld.
má přibližně stát ČEZ modernizace tří bloků severočeské elektrárny Prunéřov.

Navrhli jsme to nejlepší možné, přírodě se uleví, tvrdí ČEZ.

Vyšší účinnost

Nová technologie umožní spalovat méně energetické uhlí z lomu Libouš i po roce 2010. ČEZ tvrdí, že čistá účinnost se zvýší ze 32 na 39 procent, a pokud se zahrne výroba tepla, až na 42,55 procenta. Podle ekologů je to ale stále málo.

Méně emisí

Vyšší účinnost bloků umožní snížit emise, což pomůže naplnit závazky České republiky v rámci Kjótské dohody. Například emise NOx mají ve srovnání se současným stavem klesnout o 59 procent, emise CO2 o 31 procent.

ČEZ zbytečně šetří, mohl by udělat víc, oponují ekologové

Nová elektrárna
Podle ekologických hnutí se nejedná o modernizaci elektrárny, ale ve skutečnosti o výstavbu nové. Za takových podmínek by ČEZ měl předložit ke zvážení i tu nejúčinnější variantu přestavby. To ale neudělal.

Účinnější technologie
Podle Greenpeace a Strany zelených by ČEZ mohl nasadit ještě lepší technologii a snížit emise CO2 ještě o půl milionu tun navíc.

Podepsaná petice
Téměř tři tisíce lidí z Chomutova podepsalo petici za dokonalejší modernizaci. V loňském průzkumu se tak vyjádřily dvě třetiny lidí. I kvůli tomu si zelení vzali nyní Prunéřov jako prioritní téma.

Společnost ČEZ nehodlá pro posouzení v zahraničí rozkrýt ekonomickou stránku modernizace elektrárny Prunéřov II. Posuzování vlivu obou variant projektu na životní prostředí zahraniční firmou, které plánuje zadat ministr životního prostředí Jan Dusík, považuje ČEZ za nestandardní. Na dotaz ČTK to ve středu uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. 

Právě ekonomika modernizace elektrárny však zajímá ministerstvo životního prostředí i ekologické organizace. "My jsme připraveni spolupracovat se zahraničním posuzovatelem. Ale proces posuzování vlivu na životnímu prostředí (EIA) je o posuzování ekologie, ne ekonomiky," uvedl Kříž.

Podle společnosti ČEZ nebyla dosud nikdy u podobných projektů posuzována ekonomická stránka projektu, za kterou zodpovídá investor.

"Podklady, které jsou v rámci dopadu na posuzování životního prostředí EIA, jsou veřejně dostupné. Ale interní podklady, které se týkají například hodnoty elektrárny nebo byznys plánu ČEZ, nejsou předmětem EIA. Ty přece nemůžeme poskytovat," řekl HN v rozhovoru výrobní ředitel ČEZ Vladimír Hlavinka.

Dusík zve zahraniční experty

Ministr Dusík v úterý uvedl, že v zahraničí by měla být posouzena varianta modernizace Prunéřova podle firmy ČEZ, i návrh s vyšší účinností, který podporuje ministerstvo a ekologické organizace. Jméno nadnárodní konzultantské společnosti, které chce úkol zadat, hodlá ministr zveřejnit koncem týdne.

Ekonomické posuzování není podle Kříže součástí procesu EIA nikde v Evropě. Ekologické organizace podle něj všechny podklady týkající se ekologie od společnosti ČEZ již mají, v ekonomickém rozpočtu projektu jsou ale důvěrná data, která firma používá pro hodnocení všech projektů.

"V rámci procesu EIA máme kladný posudek, kladné vyjádření příslušných orgánů státní správy včetně okolních obcí. Tedy vše, co zákon požaduje, a v takovém případě je obvykle kladná EIA vydána," uvedl Kříž. ČEZ podle něj věří, že mezinárodní posuzovatelé dojdou k totožnému závěru jako čeští experti, kteří dosud vyjádřili s projektem souhlas.

S rozhodnutím o vlivu projektu na životní prostředí nyní otálí ministerstvo životního prostředí. Chce totiž, aby modernizovaná elektrárna měla účinnost 42 procent, projekt firmy ČEZ počítá s účinností o čtyři procenta nižší.

Zaměstnavatelé i zaměstnanci ovšem minulý týden jasně řekli, že si přejí zahájení modernizace elektrárny. Na to poukázal v pondělí i premiér Jan Fischer. Na schůzce s Dusíkem nicméně přitakal plánu na posouzení v zahraničí.

ČEZ i přes toto odložení verdiktu věří, že zahraniční experty přesvědčí a nakonec uspěje. S nákladnější variantou, kterou požadují ekologové a aktivisté, ČEZ vůbec nepočítá.

Odklad rozhodnutí o 18. největším znečišťovateli v Evropě není prvním „zvratem“ v kauze. Například loni v prosinci o stanovisku k modernizaci jednala rada Ústeckého kraje. Nejprve nesouhlasila, ale do čtyřiadvaceti hodin se sešla znovu a stanovisko zrušila.