Za zanedbání ochrany lesa u České Skalice na Náchodsku proti kůrovci uložila vlastníkovi lesa, společnosti New Dobrawitz, Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 360 tisíc korun. Majitel lesa podle tiskové zprávy inspekce loni v létě neuposlechl nařízení, aby zpracoval a asanoval aktivní kůrovcové dříví.

Firma se hájila, že z lesa napadeného kůrovcem chtěla vytvořit prales a nechtěla zasahovat do přirozených přírodních procesů. Proto nezpracovávala vývraty ani zlomená stromy.

Tím ovšem firma nerespektovala povinnosti vlastníka vyplývající z lesního zákona, čímž vlastním zaviněním vytvořila podmínky pro působení škodlivých činitelů v lesích, uvedla inspekce.

V lese se intenzivně těžilo

Pokutu královehradecký inspektorát ČIŽP uložil za ohrožení životního prostředí. Nezákonného jednání se vlastník lesa podle inspekce dopustil na jaře a v létě 2009, kdy významně zanedbal ochranu lesa proti lýkožroutu smrkovému.

Na lesních pozemcích v katastrálním území Doubravice tak muselo být vytěženo 320 metrů krychlových mrtvých stromů, tedy takzvaných kůrovcových souší, a dalších 900 metrů krychlových kůrovcových stromů.

Na souše v malém lesíku u Doubravice inspekci loni koncem července upozornil anonym. Při opakované kontrole v srpnu inspektoři zjistili, že těžba kůrovcem napadených stromů je jen nahodilá a v lese nikdo nepracuje. Inspekce proto vlastníkovi uložila, aby zpracoval a asanoval aktivní kůrovcové dříví do 10. září.

Pozdější kontrola zjistila, že se v lese intenzivně těžilo v souladu s uloženým příkazem, přesto se lýkožrout smrkový jako kalamitní škůdce šířil dál do okolních lesů, což ohrozilo stabilitu porostů.

Proti pokutě se společnost New Dobrawitz odvolala, ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo, rozhodnutí se tak stalo pravomocným. Inspekce bude lesík v budoucnosti sledovat a prověří, zda se v něm proti kůrovci řádně zasahuje a zda holiny po kůrovcových těžbách budou řádně zalesněny do dvou let, jak požaduje zákon.

S dopadem kůrovcové kalamity bojuje také Šumava, která zvolila stejnou taktiku jako pokutovaná firma. Takzvaný bezzásahový režim platí v oblasti kvůli vyhlášené ochraně přírody.