Haiti, které 12. ledna zasáhlo ničivé zemětřesení, požádalo na mezinárodní konferenci o obnově této karibské země v kanadském Montrealu o tři miliardy dolarů (asi 55 miliard korun). Dvě miliardy mají být určeny na výstavbu nových bytů, zbytek pak připadne na obnovu infrastruktury a vládních budov, napsala agentura DPA.

Haitský premiér Jean-Max Bellerive zdůraznil, že navzdory mezinárodní pomoci si jeho země chce uchovat kontrolu nad obnovou. Připustil, že "dosud jsme nebyli schopni každého nakrmit, poskytnout vodu všem". Nicméně tvrdil, že Haiti může řídit úsilí o obnovu. "Haiťané pokračují v práci za svízelných podmínek. Vláda však dokáže převzít vedení, jež od ní očekává lid, aby se země vydala cestou rekonstrukce."

"Haitská vláda musí být ve vedení. V 21. století už nemůžeme dělat rozhodnutí za lidi a jejich budoucnost, aniž bychom naslouchali a dali jim příležitost zapojit se a dělat co nejvíce možných rozhodnutí," prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. "Musíme najít lepší mechanismy koordinace a kontroly, abychom si byli jisti, že pomoc a investice budou použity efektivně," řekla dále.

Zemětřesení si podle dosavadní bilance vyžádalo přes 150.000 lidských životů a na 200.000 zraněných, další statisíce jsou bez domova. Konečný počet mrtvých se očekává kolem 200.000.

400.000 lidí opustilo metropoli

Montrealské konference se vedle Clintonové, kanadského premiéra Stephena Harpera a francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera zúčastnili představitelé dalších deseti zemí a světových organizací. Tato skupina se také rozhodla uspořádat v březnu v newyorském sídle OSN dárcovskou konferenci. Setkání v Montrealu tak mělo připravit jednotný postup obnovy Haiti.

Haitská vláda představila plány na obnovu zničené metropole Port-au-Prince. Chce na určitý čas uzavřít centrum města, aby mohly být odstraněny trosky a vybudovány nové stavby. Podle úřadů doposud opustilo metropoli 400.000 ze zhruba dvou milionů obyvatel.

"Rozmístění lidí a struktura jejich potřeb se mění. V celé zemi musíme přehodnotit" vytváření pracovních příležitostí a požadavky na bydlení, uvedl Bellerive.

Haiti potřebuje jasnou "cestovní mapu" ke koordinaci obnovy země, řekl televizi CBS kanadský ministr zahraničí Lawrence Cannon. Ve hře je podle něj jako klíčová větrná energie, která může zemi pomoci stát se nezávislou na fosilních palivech.

Obnova potrvá deset let

Účastníci konference se shodli, že obnova zničené země potrvá deset let. Začít s investicemi se ale může až po přijetí jednoznačného plánu v souladu s potřebami.

Světový program pro výživu (WFP) varoval, že přeživší bude nutné zásobovat déle, než se předpokládalo. "Původně jsme počítali se dvěma miliony lidí, které budeme muset zaopatřovat šest měsíců. Nyní vycházíme z nejméně 12 měsíců," řekla v New Yorku ředitelka WFP Josette Sheeranová.

Projekt na Haiti bude podle ní jedna z největších výzev WFP za posledních 40 let. Sheeranová vyzvala všechny armády světa, aby pro zbídačený stát uvolnily všechny postradatelné konzervy s jídlem.

Přes úsilí zahraničních týmů se materiální pomoc i dva týdny po otřesech všem potřebným stále nedostává a vojáci OSN museli v úterý zasahovat proti nespokojeným a vzrušeným obyvatelům, uvedl Reuters. Použili dokonce slzný plyn na dav, který se tlačil u distribučního centra v rozbitém prezidentském paláci.

"Nejsou násilničtí, jen zoufalí. Chtějí se jen najíst. Problém je v tom, že není jídla pro všechny," řekl k incidentu brazilský důstojník Fernando Soares, jehož vojáci zasahovali.

"Včera nám dávali rýži, ale nebylo jí dost. Bylo tam příliš mnoho lidí," uvedla sedmačtyřicetiletá Wola Levoliseová, která žije v přilehlém táboře pro postižené zemětřesením se svými devíti dětmi.

Operuje se bez přestání 

Problémem je stále také zajistit lékařskou péči všem potřebným. Dvojitý tlak na své týmy hlásí organizace Lékaři bez hranic - přetrvávající potřeba chirurgické péče na jedné straně a rostoucí potřeba pooperační péče na straně druhé. V hlavním městě Port-au-Prince v nemocnici Choscal ve slumu Cité Soleil se operuje nonstop.

Zlepšení se očekává od vybudování nové nemocnice s 5000 lůžky, která podle Reuters umožní dlouhodobější péči o pacienty na Haiti. Kdy se tak má stát ale zdroje neuvedly. 

Související