Maďarsko možná bude moci přistoupit ke svázání měny s eurem v rámci mechanismu směnných kurzů ERM-II již příští rok a společnou evropskou měnu euro by mohlo přijmout v roce 2014. Uvedla to dnes ve své prognóze podle agentury MTI londýnská pobočka bankovní skupiny Bank of America-Merrill Lynch. Maďarsko by tak bylo ze zemí visegrádské čtyřky v eurozóně druhé po Slovensku.

"Maďarsko může být překvapivě první (ze zbylých členů EU ze střední a východní Evropy), do ERM-II by mohlo vstoupit již v roce 2011 a do eurozóny v roce 2014. Následovat budou se zpožděním Česká republika, Polsko a nakonec Rumunsko, až uvedou do pořádku své veřejné finance," uvedla Bank of America.

Zpráva analytiků banky poukázala na rozsah zotavení veřejných financí, jehož Maďarsko dosud dosáhlo. Banka již minulý týden prohlásila, že Maďarsko zaznamenalo za poslední roky i přes hlubokou krizi "masivní" zlepšení veřejných financí a jeho fiskální situace je nyní jedna z nejlepších na světě.

Jiní analytici londýnské City však ohledně maďarských ambicí na přijetí eura tak optimističtí nejsou. Podle banky HSBC se maďarská vláda zřejmě rozhodne vstoupit do ERM-II až poté, co Budapešť oficiálně vystoupí z procedury, kterou proti němu Evropská unie stále ještě vede kvůli nadměrnému deficitu. To by naznačovalo možný vstup do ERM-II až v letech 2012 nebo 2013 a přijetí eura nejdříve v letech 2014 nebo 2015, uvedla HSBC.

Maďarsko mělo obrovské problémy s deficity veřejných financí v letech silného globálního ekonomického růstu, která předcházela nedávné finanční krizi a hospodářské recesi. V roce 2006 rozpočtový deficit vystoupil nad devět procent hrubého domácího produktu a země byla nucena pustit se do drastického snižování výdajů. Schodek za loňský rok již klesl na 3,6 procenta HDP.

Česká republika by mohla podle současné vlády přijmout euro v roce 2017 nebo při výraznějším snížení veřejného schodku o rok dříve. Polsko chce snižovat rozpočtové deficity tak, aby bylo schopno přijmout evropskou měnu v roce 2015.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru