Kniha Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla se loni zařadila mezi nejprodávanější knihy v České republice. V knihkupectví Neoluxor obsadila první příčku a úspěšná byla i v knihkupectví Kanzelsberger, kde skončila v celkovém hodnocení čtvrtá.

Podle knihkupců je neobvyklé, že odborná kniha u čtenářů získá takovou oblibu. Vysvětlují to mimo jiné tím, že se lidé v době hospodářské krize začali více zajímat o ekonomii. Pro Sedláčka podle nich hraje i to, že je domácí autor, který se objevuje v médiích.

"Je to pro nás určitě příjemné překvapení, protože jde o českého autora a knížku netypickou svým zaměřením. Většinou naši zákazníci preferují masově oblíbenou beletrii," řekla ČTK Zuzana Turňová z knihkupectví Neoluxor.

Sedláček mezi Vieweghem a Brownem

Na českém trhu je podle ní dlouhodobě jedničkou Michal Viewegh a zahraniční beletristé jako Dan Brown či Paolo Coelho. Sedláčkovy knihy loni Neoluxor prodal více než 8 tisíc výtisků.
 
Kanzelsberger, který je dalším z velkých knihkupectví, prodal asi 4 500 Sedláčkových knih. "Nejprodávanější knížky většinou bývají nějaká beletrie, nějaké bestsellery. Rozhodně to odborná knížka bývá málokdy," řekl ČTK Zdeněk Fekar z Kanzelsbergeru.

Loni podle něj vyšlo více knih na téma ekonomické krize a všechny se prodávaly poměrně dobře. "U Sedláčka je to ale jen jeden faktor. Taky platí, že ta kniha je svým způsobem provokační, měla poměrně dobrou propagaci a autora, který lidi z různých důvodů zajímá," řekl.

Sedláček ČTK řekl, že do Vánoc se jeho knihy prodalo celkem asi 30 tisíc výtisků. "Mě to pochopitelně velice zarazilo, protože kdo by mohl tušit, že tolik lidí bude zajímat alternativní sonda do dějin ekonomického myšlení," řekl. Knihu se prý snažil psát srozumitelným jazykem, ale neusiloval o to, aby byla popularizační.

V knize vysvětluje ekonomické zákonitosti přes historické příběhy, mýty a filozofické úvahy. Pohybuje se přitom od starověku až po současnou finanční krizi. Spíše než měřitelným faktům se přitom věnuje úvahám na pomezí etiky, filozofie a politologie. Nyní prý chystá rozšířené anglické vydání a kniha se překládá i do polštiny.

Ekonomie dobra a zla vychází ze Sedláčkovy odborné práce, kterou v upravené verzi odevzdal také jako svou dizertaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Tam ale neměli pochopení pro to, že jeho práce se dostatečně neopírá o literaturu v oboru ani empirická fakta, a Sedláček práci neobhájil.

Ekonom, který se v médiích vyjadřuje k širokému okruhu témat, působil jako poradce Václava Havla, analytik ČSOB či člen Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru