Receptem na řešení ekonomické krize je podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) návrat k daňové politice z roku 2008 či vytvoření velkých zakázek. Novináře o tom v úterý informoval předseda ČMKOS Milan Štěch.

"Pouhým škrtáním výdajů, jak to dělá současná vláda, se ekonomika nenastartuje. Je proto třeba zejména oživit pracovní trh různými zakázkami jako například výstavbou sociálních bytů, rekonstrukcí elektrárny Prunéřov či dostavbou třetího a čtvrtého bloku Temelína," řekl Štěch.

Zároveň je podle něj nutné zavést celou řadu dalších opatření. Jmenoval lepší řešení druhotné platební neschopnosti a vyšší dostupnost úvěrů, podporu malých a středních podniků a zajištění rovných podmínek pro podnikání, snížení rozdílu ve zdanění OSVČ a zaměstnanců či omezení zneužívání podpor v nezaměstnanosti.

V daňové politice budou odbory prosazovat progresivní zdanění u fyzických osob a navýšení daňové sazby u právnických osob.

Možná dojde i na kurzarbeit

Pokud by odboráři usilovali o návrat k daňové politice roku 2008, firmy by například odváděly ze zisku 21 procent místo současných 19 procent. Naopak DPH by kleslo u obou sazeb o jedno procento, tedy na 19 a 9 procent.

Odboráři se nevzdávají ani myšlenky zkráceného pracovního týdne - tedy takzvaného kurzarbeitu či progresivního zdanění osob s vysokými příjmy.

Úsporná opatření či snižování platů podle odborářů způsobí to, že spotřeba domácností v ČR letos poklesne o 1,3 procenta a objem investic o 3,9 procenta.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru