Italská automobilka Fiat loni hospodařila s čistou ztrátou 848 milionů eur (zhruba 22 miliard korun) po zisku 1,721 miliardy eur v předchozím roce. Uvedla to v pondělí firma na svých internetových stránkách. Dodala, že na ztrátě se hlavní měrou podílely mimořádné náklady.

Celkové tržby společnosti se loni snížily o 15,9 procenta na 50,102 miliardy eur z rekordních 59,564 miliardy v předchozím roce. Tržby divize osobních a lehkých užitkových vozů klesly pouze o 2,4 procenta na 26,3 miliardy eur. Divize loni prodala 2,15 milionu vozů, což zhruba odpovídalo předchozímu roku.

V samotném čtvrtém čtvrtletí firma prodělala 283 milionů eur po zisku 180 milionů před rokem. Čtvrtletní tržby nicméně meziročně stouply o 3,6 procenta na 13,6 miliardy eur.

Aliance s Chrysler Group

Fiat v loňském roce vytvořil alianci s americkým konkurentem Chrysler Group, který v červnu opustil bankrotový režim. V současnosti vlastní Fiat v americkém podniku pětinový podíl a ovládá rovněž jeho vedení.

Šéf Fiatu i Chrysleru Sergio Marchionne tento měsíc prohlásil, že světový automobilový průmysl musí pro své přežití snížit výrobní kapacitu, a to zejména v Evropě. Upozornil, že světové automobilky jsou schopny vyrobit 94 milionů osobních a nákladních vozů ročně, což je o 30 milionů více, než dokážou prodat.

Marchionne opakovaně předpovídá, že na světovém trhu s automobily zůstane maximálně šest velkých hráčů. Už dříve také potvrdil, že Fiat hodlá uzavřít svou továrnu na Sicílii, což se nelíbí italské vládě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru