Pivní trh v Česku

Heineken ukončil výrobu piva v Lounech. Na konci ledna propustí 29 lidí, dalších 30 zaměstnanců přijde o práci v následujících týdnech. ČTK to dnes sdělila Kateřina Eliášová z Heinekenu. Výrobu koncern přesune do pivovarů v ústecké čtvrti Krásné Březno a nedalekého Velkého Března. Značku Louny i původní recepturu zachová. Heineken už loni uzavřel pivovary Znojmo a Kutná Hora. A několik pivovarů zavřel Heineken i na Slovensku.

Důvodem uzavření lounského pivovaru se 68 zaměstnanci je jeho špatný technický stav, trvalý pokles výroby a ekonomická krize vedoucí k dlouhodobému trendu poklesu konzumace piva v Česku, uvedla Eliášová. V Lounech Heineken zachová distribuční centrum.

Již loni v listopadu přestal Heineken stáčet v Lounech pivo do lahví. Nyní tedy dochází i k stop pro stáčení piva do sudů a stávající pivovar bude  sloužit jako sklad. "Pivo se v Lounech přestalo vařit už dnes. Do konce února se zásoby piva budou ještě stáčet do sudů. Nepočítáme s propuštěním všech zaměstnanců lounského pivovaru, nabídneme 13 pracovních pozic v jiných pivovarech společnosti," doplnila Eliášová.

Propuštěným pracovníkům firma podle jejího generálního ředitele Lievena Van der Borghta poskytne konzultace při hledání nového uplatnění. "S odbory jsme se dohodli na podmínkách odstupného," dodal.

Za negativní signál pro region označil ukončení výroby piva v Lounech ředitel místního úřadu práce Vratislav Pražák. "V případě pivovaru jde o úzce specializované činnosti, odpovídající zařazení lidé těžko najdou. Na druhou stranu jsme očekávali v důsledku krize výrazně horší dopady," řekl ČTK.

Na Lounsku bylo na konci loňského roku přes 6000 nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti dosáhla 11,7 procenta, což Lounsko řadí podle Pražáka k méně postiženým okresům v Ústeckém kraji. "V porovnání s ostatními okresy v rámci celé republiky jsme v míře nezaměstnanosti klesli ze 12. na 23. místo, což je příznivé," sdělil.

Pro lounského starostu Jana Kernera je důležité, že Heineken po ukončení výroby piva i nadále zachová značku Louny a jeho charakteristickou chuť. "Jinak firmě rozumím. Při exkurzi v lounském pivovaru loni na podzim jsem se přesvědčil o tom, že do nezbytné rekonstrukce budov, zařízení a zajištění všech požadavků na bezpečnost, kvalitu a hygienu výroby by Heineken musel vynaložit obrovské investice. To by se ale v jednom menším pivovaru nevyplatilo," vysvětlil.

Za pozitivní Kerner označil příslib společnosti Heineken nadále sponzorovat kulturní, sportovní a společenské aktivity v lounském regionu

Heineken v Česku vlastní pivovar Starobrno a Královský pivovar Krušovice a v roce 2008 koupil ústeckou společnost Drinks Union, které patří pivovary Krásné a Velké Březno. Na tuzemském trhu obsazuje třetí místo s tržním podílem kolem 14 procent. V roce 2008 uvařil 2,8 milionu hektolitrů piva.

Související