Ani v pondělí se šéf pražské burzy Petr Koblic nedočká vytouženého úpisu nových akcií. Přitom to vypadalo tak slibně – technologická společnost KIT digital uvažovala, že v Praze provede úpis v hodnotě až 22 milionů dolarů.

Zvon, jenž charakterizuje příchod nové emise, se sice rozezní, na burzu budou však uvedeny jen cenné papíry, které už firma upsala na americké burze Nasdaq.

„Hledali jsme nejlepší cenu za naše akcie na obou trzích, v Americe i v Evropě. A na Nasdaqu po nich byla lepší poptávka za vyšší ceny. Proto jsme se rozhodli získat více peněz od investorů v USA místo toho, abychom ještě prováděli úpis v Evropě,“ vysvětluje pro HN šéf KIT digital Kaleil Isaza Tuzman.

V zámoří totiž firma od investorů vybrala minulý týden celkem zhruba 35 milionů dolarů a tato částka jí podle Tuzmana na plánované akvizice a posílení kapitálu postačuje. S akciemi vydanými na Nasdaqu od pondělí umožní obchodovat i na pražském parketu.

Obdobným způsobem (jenž se označuje jako duální listing) už do Prahy v minulosti vstoupily například akcie rakouské banky Erste Group, realitního developera Orco nebo pojišťovny VIG.

Posledním plnohodnotným primárním úpisem na pražské burze tak zůstává vydání akcií těžební společnosti NWR v květnu 2008. Vstup na burzu nyní plánují další firmy, nejblíže k tomu mají ČSOB či sázková kancelář Fortuna.

 

ctete-v-pondelnich-hn

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru