Co se prodává?

1,6 miliardy korun

je požadovaná cena budovy Elektrických podniků v pražské Bubenské ulici, která je v majetku Orco Property Group.

1,3 miliardy korun

je požadovaná cena projektu Argentinská hvězda v pražské Argentinské ulici, která je v majetku společnosti PPF majetková. Projekt byl zakonzervován v roce 2003 na úrovni základové desky a dvou podzemních pater.

Vlna nucených výprodejů nemovitostí kvůli realitní krizi, kterou loni analytici nepostřehli, existovala. Nyní začínají informace prosakovat.

Již od loňského května se snaží prodat svůj neúspěšný pražský projekt Argentinská hvězda společnost PPF majetková. A obdobný plán má také firma Orco Property Group, která se od listopadu chce zbavit budovy bývalých Elektrických podniků v pražské Bubenské ulici. HN to zjistili díky tomu, že městská část Praha 7 hledá nové prostory pro úředníky.

„Městská část Praha 7 shání prostory, které by pro úřad mohla koupit, protože v roce 2013 jí skončí nájemní smlouva podle dosavadních podmínek. Firma Orco nám nabídla budovu bývalých Elektrických podniků za 1,6 miliardy korun s tím, že bychom další miliardu museli investovat do rekonstrukce objektu. Naproti tomu nám společnost PPF nabízí projekt v Argentinské ulici za 1,3 miliardy korun. Ještě jsme nerozhodli, ale většina zastupitelů se zatím přiklání k levnější investici,“ řekl HN Ondřej Mirovský, člen zastupitelstva Prahy 7 za Stranu zelených.

PPF neví, co s Argentinskou hvězdou

Projekt v Argentinské ulici byl v roce 2003 zakonzervovaný na úrovni základové desky a dvou podzemních pater.

Od té doby s ním společnost PPF majetková nic nedělala, protože poptávka po kancelářských prostorách v Praze směřovala do jiných městských částí než do Prahy 7.

HN mají kopii dopisu z 22. května 2009, v němž současný ředitel firmy PPF ECM Advisory Tomáš Krones jménem společnosti Office Star Eight, která je součástí skupiny PPF, projekt Argentinská hvězda s 22 823 čtverečními metry kanceláří a obchodních ploch ve dvou administrativních budovách nabízí Městské části Praha 7.

„PPF ECM Holding spekulace z trhu zásadně nekomentuje. K uvedenému projektu můžeme jen říct, že PPF ECM Holding je stále majitelem projektu Argentinská hvězda a nadále pokračuje v jeho realizaci a dokončení,“ odpověděl David Sahula z tiskového oddělení PPF na dotaz, proč chce firma projekt Argentinská hvězda prodat.

Orco potřebuje peníze

O prodeji budovy bývalých Elektrických podniků v pražských Holešovicích rozhodla firma Orco Property Group loni v listopadu spolu s projekty Stein v Bratislavě a Cumberland Haus v Berlíně.

Za unikátní funkcionalistický objekt, postavený v letech 1927 až 1935 podle návrhu architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže v místech bývalé továrny na klobouky bratří Böhmů, chce Orco 1,6 miliardy korun. Tato budova, charakteristická bílými keramickými obklady fasády a dvěma funkčními paternostery uvnitř byla prvním objektem s klimatizací ve střední Evropě.

Viceprezident firmy Aleš Vobruba odmítl prodej komentovat.

Orco potřebuje peníze. Aktiva společnosti ve střední Evropě mají hodnotu 1,3 miliardy eur, ovšem dluhy firmy dosahují výše 1,6 miliardy eur, tedy asi 41,5 miliardy korun. A 25. března končí druhé šestiměsíční období, v němž bylo Orco chráněno před věřiteli.

Naposledy 20. ledna dvě valné hromady držitelů dluhopisů neschválily vylepšení podmínek pro konverzi dluhopisů do akcií, což by snížilo zadluženost a zvýšilo vlastní kapitál. Soudní zmocněnec proto předloží všem věřitelům návrh Orco, aby se splatnost všech emisí dluhopisů v hodnotě 450 milionů eur, což představuje 28 procent celkového dluhu, prodloužila až o deset let.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru