Je libo hlemýždě upečené v hrubé soli s česnekovou zálivkou ali oli z panenského olivového oleje? Ne, to není pozvánka do prvotřídní francouzské restaurace, nýbrž překvapení, které na vás čeká, pokud se zatouláte do vnitrozemí Katalánska, do města Lérida neboli po katalánsku Lleida.

O tomhle městě jsem si vždy myslela, že za návštěvu nestojí. Cestou po dálnici do Madridu mě zdálky lákala jen vznosná silueta katedrály, snad jediná, která stojí ve Španělsku na kopci. Okolo centra byla vidět jen urbanisticky nepovedená a průmyslová moderna. Zní to přehnaně, ale je to právě tohle město, které se může pochlubit vzdálenou obdobou Elysejských polí, vlastně jakýmsi trávníkovým běhounem s promenádou kolem řeky Ebro, která obtáčí město jako modrošedá stuha. Tady se místní schází na velké svátky na jaře a na podzim, aby společně spořádali úctyhodných dvanáct tun šneků.

Na podzim vytáhnou na procházku po Elysejských polích ještě tzv. cabezudos - figuríny reprezentující historické osobnosti, které mají hlavy jako přerostlé dýně a jsou nejstarší z celého Španělska. Jsou uloženy v radnici od roku 1840. Radniční palác s podzemím sloužíval k ledasčemu. Sýpky, vězení ...takže nějaká ta velká hlava se sem bez problému vejde. Před radnicí mají staletou kamennou lavici, má i své nezvyklé jméno Lavice výmluv. Všichni čekatelé se svými stížnostmi si tady ulevovali: Kdyby nepršelo, kdyby mě nechytili, kdyby a samé kdyby..... Posadíte se, postěžujete si a uleví se vám. Dobře vymyšleno!

Ke katedrále máte možnost se dostat pěšky nebo zvolit výtah, který jeden bedekr charakterizuje jako mimořádně ohavný. Já bych spíše řekla uspěchaný. Abyste se dostali nahoru, musíte vhodit minci, ale nápis hlásá, že vejít točitými dveřmi a nastoupit do výtahu musíte stihnout za deset vteřin. Docela zábavné. Nakonec se to stihne v pohodě a nahoře vás čeká jako odměna překrásná gotická katedrála La Seu Bella.

Život však tepe dole ve městě, na hlavní promenádě Carrer Major. Plné ulice jsou ve Španělsku běžné, ale tady je cítit jiné povětří. Povětří laskavosti, duch města, které není zahlceno turisty, nemá k nim žádnou averzi, a když se sem tam nějaký objeví, hýčkají ho a vycházejí mu vstříc.

Jak se tam dostat
Z Barcelony můžete jet autobusem nebo vlakem. Města spojuje až 30 spojů denně, pojedete 2,5 hodiny. Výborný výchozí bod na pěší výlety do Pyrenejí.

Kam jít a co vidět

Pochoutka Šneci se tu jedí stejně jako ve Francii.


Seu Bella Gotická katedrála v plné kráse

V centru Náměstí s rozhlednou

Gardeny Templářský hrad naproti katedrále