Americké akcie zakončily týden poklesem o více než dvě procenta. Burzu stáhly dolů ztráty technologických společností. V poklesu kvůli plánu prezidenta Baracka Obamy na regulaci finančního sektoru pokračovaly i banky a další finanční společnosti. Ke zhoršení nálady na trhu přispěla i nejistota, zda Senát potvrdí do čela americké centrální banky (Fed) na druhé funkční období jejího současného šéfa Bena Bernankeho.

Index Dow Jones v pátek oslabil o 216,90 bodu, tedy 2,09 procenta, na 10.172,98 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 24,72 bodu, neboli 2,21 procenta, na 1091,76 bodu. Za celý týden Dow Jones ztratil 4,1 procenta, což byl nejhorší výkon od loňského března, a S&P 500 3,9 procenta. Index technologického trhu Nasdaq v pátek klesl o 60,41 bodu, čili 2,67 procenta, na 2205,29 bodu a od počátku týdne je nižší o 3,6 procenta.

Masivní výprodeje postihly zejména finanční a technologické společnosti. Akcie Goldman Sachs ztratily 4,2 procenta a JPMorgan 3,4 procenta. Google po zprávě o slabších čtvrtletních příjmech, než čekali analytici, oslabil o 5,7 procenta.

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek představil plán na omezení velikosti finančních institucí i jejich aktivit. Banky by podle jeho návrhů, které bude muset schválit Kongres, nesměly vlastnit hedgeové fondy a fondy soukromého kapitálu, ani do nich investovat. Obama chce také omezit riskování velkých finančních firem. Změna by těžce dopadla na hospodaření bank. Podle analytiků společnosti JPMorgan Chase & Co by Obamův plán na omezení obchodování snížil v příštím roce příjmy Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Credit Suisse Group, UBS a Deutsche Bank zhruba o 13 miliard dolarů (zhruba 239 miliard Kč).

Dolar v pátek oslaboval vůči euru i jenu. Důvodem byl nervozita ohledně Obamových návrhů na přísnější regulaci finančních společností, která přiměla investory stáhnout se z rizikovějších investic. Z této nervozity naopak těžil japonský jen, který je považován za bezpečnou investici v období nejistoty.

V závěru obchodování euro vůči dolaru posílilo o 0,3 procenta na 1,4139 USD, k jenu však o 0,3 procenta kleslo na 127,01 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,6 procenta na 89,84 JPY, napsala agentura Reuters.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru