Pražská burza zavírala obchodování s nejvýraznějším letošním poklesem. Hlavní index PX spadl o 2,70 procenta na 1183,4 bodu.

"Dnešní obchodování přineslo nejhorší letošní výsledek indexu PX. Hlavním důvodem je přitom negativní sentiment poté, co americký prezident Barack Obama předložil návrh směřující k omezení aktivit velkých bank," uvedl Miroslav Adamkovič z Komerční banky.

Ztráty pražského trhu proti některým burzám v Evropě zvýšilo to, že většina evropských indexů na Obamův návrh kvůli pozdějšímu uzavření reagovala již ve čtvrtek, zatímco domácí investoři měli tuto možnost až ve čtvrtek ráno.

Akcie Erste Group Bank oslabily o 4,47 procenta na 741,30 koruny a akcie Komerční banky o 3,01 procenta na 3870 korun. Bankovní tituly klesaly v souladu s evropským trendem.

"Na evropském jevišti nejvíce ztrácejí bankovní tituly v čele se společnostmi výrazně exponovanými v investičním bankovnictví, jako jsou Société Générale nebo Credit Suisse. Další zasaženou skupinou jsou pak irské banky," doplnil Adamkovič.


Cenné papíry NWR si pohoršily o 5,53 procenta na 196,50 koruny. Silnější ztráty utrpěly i akcie tabákové firmy Philip Morris ČR a developerské společnosti Orco. Philip Morris klesl o 2,86 procenta na 9860 korun a Orco ubralo 2,77 procenta na 166,51 koruny.

Poměrně výrazně se nedařilo i akciím pojišťovací skupiny VIG, klesly o 2,13 procenta na 964,10 koruny. Akcie elektrárenské skupiny ČEZ ztratily 1,67 procenta na 913 korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru