Placení na webu se v současné době bez opatrnosti neobejde. "Internet už není bezpečný a také nechodíte po náměstí s peněženkou povytaženou ze zadní kapsy," vysvětluje šéf tuzemského zastoupení bezpečnostní firmy McAfee Vladimír Brož a dodává, že dobrým začátkem je zřízení virtuální internetové platební karty s jasně daným limitem.

Vhodné jsou i specializované platební systémy, jako je například PayPal nebo PaySec, díky nimž nemusí zákazník dávat k dispozici číslo své karty každému obchodníkovi, ale jen svému systému.

Tuzemské banky za zneužití karet od loňského listopadu ručí a majitel účtu pak nese při její ztrátě nebo odcizení jen spoluúčast do výše čtyř tisíc korun.

"Je ale důležité, aby si nakupující zkontroloval svůj obchod, protože o číslo karty přijde jen jednou. Není nutné se bát u velkých a známých obchodníků, kteří mají bezpečnostní certifikaci od vydavatelů platebních karet," vysvětluje František Jungr, šéf Sdružení pro bankovní karty.

Banky opět blokují karty kvůli úniku dat. Nyní při platbě na britských e-shopech - čtěte ZDE

Španělský problém s platebními kartami se dotkl i Čechů. Banky jim zablokovaly tisíce karet - čtěte ZDE 

Čísla bankovních karet jsou totiž v internetovém podsvětí populární komoditou. Zatím největší krádež zaznamenaly americké úřady minulý rok, kdy byli tři hackeři zatčeni za zcizení 130 milionů kreditních a debetních karet, a to ze systémů firem Heartland Payment Systems, 7-Eleven a Hannaford Brothers.

"Na webu pak piráti nakoupí věci, které se prodají na aukcích, čímž se peníze properou," vysvětluje Brož.

Loni se množil i skimming, tedy vykrádání čísel karet rovnou v bankomatech. V tomto případě odborníci radí jediné. Pořádně si bankomat prohlédnout, jestli na něm není něco podezřelého. K tomu by ale měly pomoci i banky prevencí.

Začal rok 2010 a v Německu přestalo fungovat přes 20 milionů platebních karet - čtěte ZDE

Německé karty přestaly fungovat, těžkou hlavu z toho mají i české banky - čtěte ZDE 

Čísla karet ale nejsou jedinou věcí, která piráty na webu zajímají. Lákavá jsou i přístupová hesla do internetového bankovnictví, která se kradou pomocí takzvaného phishingu, kdy zloději rozesílají klientům falešný e-mail, tvářící se jako zpráva od banky. Ta už vede rovnou na podvodnou stránku, která se zase tváří stejně jako ta oficiální.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru