Finanční jistotu totiž nepřináší šetření vodou, elektřinou či hledání nejlevnějších rohlíků ve městě, ale zodpovědný přístup a chytré využívání běžně dostupných finančních produktů. HN vám přinášejí 10 tipů, jak s tím začít.

1. Plaťte závazky včas

Nejdůležitější jsou včasné splátky všech úvěrů, platby energií a nájmu. Vyhnete se tak vysokým pokutám a riziku zápisu v registru dlužníků. Zápis v bankovních registrech je překážkou pro případné získání úvěru na bydlení, nezaplacený nájem nebo elektřina se může okamžitě projevit na bytové situaci.

2. Vytvořte si rezervní fond

Součástí bezpečného rodinného rozpočtu je rezerva, která pokryje alespoň tříměsíční provoz domácnosti. Tyto peníze se budou hodit v případě dlouhodobější nemoci nebo ve chvíli, kdy se rozbije pračka. Ideální je pro tento účel využít spořicí účet, peníze neztratí hodnotu, ale budou v případě potřeby okamžitě k dispozici.

3. Používejte elektronické bankovnictví

Při placení kartou je velmi snadné ztratit přehled o výdajích. Tento nedostatek bezhotovostních plateb odstraní pravidelná kontrola stavu účtu doma na počítači. Pomůže například předejít problémům spojeným s nechtěným přečerpáním účtu. Pokud se naučíte používat pokročilejší funkce internetového bankovnictví, budete mít jasno i ve struktuře výdajů bez zdlouhavého vedení domácího účetnictví.

4. Plaťte chytře

Pokud máte problémy s penězi, na kreditní kartu zapomeňte. Vyplatí se jen tomu, kdo s ní umí zacházet. Pak dokáže ušetřit i tisíce korun ročně, a to díky slevám u obchodníků či vracení určitého procenta z utracené částky. Důležité je ale uhradit vždy celou vyčerpanou částku v bezúročném období.

5. Pojistěte se

Vyberte si pojistky, které opravdu využijete. Zvažte zejména životní pojištění (nikoliv kapitálové), pojištění nemovitosti a domácnosti. Nechte si nejdříve spočítat pojistné od několika pojišťoven a dobře si prostudujte pojistné podmínky. Špatná pojistka je totiž horší než žádná.

6. Zdokumentujte svůj majetek

Pro případ pojistné události je důležité mít k dispozici doklady o poškozeném nebo odcizeném majetku. Pokud už nemáte účtenky, pořiďte si alespoň kvalitní fotodokumentaci věcí a bezpečně ji uložte. Při jednání s pojišťovnou kvalitní podklady oceníte vy i pojišťovna.

7. Pořiďte si domácí přenosný sejf

Do bezpečnostního boxu odolného proti vodě a ohni uložte všechny důležité dokumenty, pojistné smlouvy, úvěrové smlouvy a výpisy z bankovního účtu. V případě živelní pohromy nebo požáru schránku snadno zabalíte a nepřijdete o důležité informace. Ještě jistější je mít uložené kopie dokumentů také v bezpečnostní schránce v bance.

8. Mluvte o svých financích s partnerem

I ve vztahu, kdy se oba partneři podílejí na financování domácnosti rovným dílem, je dobré jednou za čtvrt roku zkontrolovat finanční zdraví rodiny a naplánovat případné větší investice. Velké firmy vědí, proč sledují a investorům oznamují čtvrtletní výsledky.

9. Hlídejte si platební karty

I když většinu rizik spojených se zneužitím platebních karet nesou banky, je lepší, když citlivé údaje nezíská nikdo nepovolaný. Pokud by banka prokázala neopatrnost svého zákazníka, nemusela by vzniklou škodu hradit. V žádném případě si proto nepiště PIN přímo na kartu a embosované karty nespouštějte při placení z dohledu. Pro placení na internetu pak používejte speciální internetové platební karty, které lze po použití zamknout.

10. Půjčujte si levně

Pokud se rozhodnete vzít si úvěr, volte variantu s co nejnižšími náklady na splacení a raději s kratší dobou splácení. To se týká zejména úvěrů na bydlení, jinak je ideální si nepůjčovat, ale raději chvíli šetřit.